Hrdinný princ Bajaja. Pohádkoví hrdinové v hudbě

Princ Bajaja i Císařův slavík. Slavné filmové a pohádkové melodie Václava Trojana.

Tentokrát s paní Hudbou odtančíme do pohádky. A to doslova a do písmene, protože touto scénou začíná celý cyklus pohádek pro akordeon a orchestr českého skladatele Václava Trojana. Potkáme tu - jak se ve správné pohádce sluší - princeznu, statečného rytíře, zlého draka, ale třeba také rozpustilý kolotoč.

Najdeme na něm dětské koníky, malovaná autíčka, lodě i zvířátka. A všechno se zběsile točí kolem dokola. UF! Až se mi z toho motá hlava :-)

A vida! Teď k nám zdálky přijíždí známý pohádkový princ Bajaja. I jeho příběh převyprávěl Václav Trojan hudbou. Bajaja se zrovna vydává po smrti svých rodičů do světa. Na zkušenou. Při svém putování se seznámí s kouzelným mluvícím koněm, který se stane jeho věrným přítelem. Cestou se dozví, že na zdejším zámku žije krásná princezna Slavěna.

Slavěnu čeká smutný osud. Chce ji unést trojhlavý drak. Král mu princeznu při jejím narození slíbil, aby se tehdy draka zbavil. Teď, když Slavěna bude slavit osmnácté narozeniny, se ovšem drak hlásí o svá práva. Na radu svého koníka si Bajaja zaváže jedno oko a nechá se najmout na zámek jako zahradník. Předstírá ale, že je němý.

Na oslavu princeznin narozenin se sjede celá řada princů. Nápadníků. Jakmile se ale dozvědí o drakovi, všichni zbaběle utečou. Zůstává jen Černý princ. Hrad je ve smutku. Žádný zachránce tu tedy není. A tak Slavěna odchází dobrovolně za drakem do jeho sluje. Jinak by drak zničil celé království.

Tu přijíždí ke sluji neznámý ozbrojený rytíř na koni a pouští se s drakem do křížku. Je zraněn a spadne z koně. Přesto se obludy nezalekne a dýkou draka zabije. Je to chrabrý Bajaja, kterého Slavěna v brnění nepozná. Po bitvě Bajaja odjíždí. Černý princ využije situace a princeznu hrozbou přinutí, aby nic neprozradila a vydávala jeho za svého zachránce.

Na zámku se koná velká oslava a rytířský turnaj. Nad všemi soupeři v něm vítězí Černý princ. Tu se zjeví Bajaja. Černého prince porazí a Slavěna v něm poznává svého zachránce. A tak se chystá velká svatba.

Ve světě pohádek ovšem můžeme potkat leckoho. Třeba i čínského císaře. Hudbu k filmu o něm a o zpívajícím slavíkovi napsal opět skladatel Václav Trojan.

Čínskému císaři se ze všech věcí na světě nejvíce zalíbil zpěv slavíka. Nařídí, aby mu jej přinesli. Jediný, kdo ví, že slavík přebývá v blízkém lese, je dívka z kuchyně. Zavede dvořany ke stromu, kde ptáček hnízdí, a slavík souhlasí, že navštíví císařský dvůr. Císař je nadšen a unesen ptačí písní. Nechce slavíka pustit zpátky do lesa a drží jej v zajetí. Když však dostane darem krásného mechanického zpívajícího ptáka, o skutečného slavíka ztratí zájem. Slavík se vrací do lesa. Císař si pouští zpěv mechanického ptáčka pořád a pořád dokola. Až se hračka nakonec rozbije.

O několik let později císař vážně onemocní. Jediné, po čem ještě touží, je znovu slyšet slavíkův zpěv. Když se o tom slavík dozví, vrátí se do paláce a císaře svým zpěvem vyléčí.

Krásné pohádky, viďte? Jo, paní Hudba, to je kouzelná vypravěčka!

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Obrázek: pinterest.com

Podcast