Hudební obrázky malované hudbou. Debussy, Ravel, Ducas - tajuplní impresionisté

Hudební obrazy bez štětců a barev, malované hudbou. Dokáží vyjádřit pocity, nálady, ale i dramatické chvíle.

Dnes nám bude paní Hudba malovat samé krásné hudební obrázky. Říkáte si, jak může hudba malovat, když nemá štětce a barvičky? Stačí jen přivřít oči a už se vám určitě krásné obrazy začnou před očima vybavovat samy. To proto, že skladatelé období impresionismu, které si dnes představíme, to dokázali opravdu jen a jen tóny. Schválně - že vidíte, jak stříbrný měsíc pluje po temně modrém sametu noční oblohy? Však se také tato skladba Clauda Debussyho jmenuje Svit luny. Cože je to ta luna? Nu ten měsíc, přeci!
Skladatelé období impresionismu rádi užívali v orchestru méně často užívané hudební nástroje. Třeba harfu. Právě její křehký zvuk vyvolává ten obraz jemného stříbrného paprsku měsíce...

Ale hudba impresionismu dokáže být i pěkně dramatická a vykreslit třeba obraz rozhovoru větru s mořem. Slyšíte, jak se spolu dohadují? Vítr naráží na mořskou hladinu a vyvolává vysoké vlny – přímo vlnobití. Jen aby se nám z těch vln nehoupal žaludek!

Raději se nechme jen lehce kolébat ve člunu. Tak se ostatně jmenuje i skladba Maurice Ravela. Cítíte, jak se vlny líně převalují sem a tam a jemně pohupují člunem?

V orchestru se v době impresionismu také často uplatňovaly nástroje dechové. Právě Maurice Ravel je užíval velmi rád a dokázal s jejich pomocí navodit příjemnou odlehčenou náladu. Jeho hudba dokáže být lehounká jako ozdobná nadýchaná krajka nebo křehká sněhová vločka. Právě tak lehce se vznáší. Slyšíte?

I Maurice Ravel se rád inspiroval – stejně jako další skladatelé období impresionismu - přírodou. Například prostřednictvím klavíru dokonale vykreslil vodotrysky. Jednotlivé pramínky se nejprve jen tak nesměle oťukávají, aby pak prudce vytryskly. A už se sprška

jemných kapiček snáší k zemi.

Ostatně impresionisté dokázali hudbou vyjádřit ledacos....

Copak to asi je? Napovím, že celý cyklus italského skladatele Ottorina Respighiho se jmenuje Ptáci. Tak co, už víte? No jistě...Slepička!

Impresionisté dokázali dokonale zachytit hudbou pocity, nálady, ale i dramatické chvíle. Jejich hudba dokáže být velmi tajuplná. Takhle dokresluje skladatel Paul Dukas pohádkový příběh Čarodějova učně.

Ale pojďme zpátky do přírody. Tam je tolik krásy, která se dá vyjádřit hudbou, a vykreslit půvabný hudební obrázek. Například český skladatel Josef Suk, ve svém cyklu Jaro vymaloval lehoučkými tóny jarní vánek. Slyšíte, jak rozechvívá stébla trávy na louce a pohrává si s listy ve větvích stromů? Tak se nechte ovívat a příště zase v říši paní Hudby na shledanou.

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Ilustrační foto (©Martina Klausová)

Podcast