Jak se dělá hudba

Co je hudba, co je zvuk a co slyší pes ?

Dobrý den, milé děti !

Máte rády písničky a hezkou hudbu? Ano? Tak to je moc dobře. Tak tedy pokud chcete, pozvu vás do říše Paní Hudby. Ukážu vám, komu všemu vládne, a navštívíme některé hudební rodinky, které v její říši žijí…a samozřejmě – budeme také krásnou hudbu poslouchat.

Hudba může mít různou náladu, může být veselá, smutná, složitá, jednoduchá, nebo třeba i tajemná.

A může být také krátká, dlouhá, chytrá nebo hloupá, legrační, nebo nudná.... Ale jedno má jakákoliv hudba společné – je tvořena shlukem zvuků, které někdo poskládal více či méně promyšleně dohromady. Zvuk je její základní stavební jednotka, něco jako cihla, když se staví dům.

A co je to vlastně ten zvuk? Zvuk může být ledacos - šumění moře, štěkot pejska, bouchnutí do stolu, nebo let vrtulníku.

Zvuky mohou být vysoké, hluboké, nepříjemné a klidně i podivné.

A představte si, že my – lidé, zdaleka ani všechny zvuky/tóny, které existují, neslyšíme, protože naše ucho zachycuje zvuky jen od určité hloubky a do určité výšky. Ale ti z vás, kdo mají doma pejska, jistě dobře vědí, že psi dokážou slyšet a rozeznat mnohem více zvuků, a tak třeba už dávno slyší vaše kroky, když přicházíte domů a vítají vás, přesto, že jste ještě poměrně daleko za dveřmi a maminka ještě nemá tušení, že už se blížíte domů…

Tak to jsou zvuky, ale ještě to není úplně hudba. Hudba - to už je totiž krásná melodie, kterou si můžeme zahrát a nebo zazpívat jako nějakou známou písničku – jsou to jednotlivé zvuky - tóny poskládané do řádky…Některé ty tóny zní vysoko – jako když piští myška, některé ne tak vysoko – třeba jako když mluví maminka, některé už ovšem zní ještě níž – to jako když nám něco vypráví třeba dědeček … nu a některé jsou opravdu hodně hluboké – jako když mručí medvěd…

A právě celá ta řada zvuků - tónů, které jdou za sebou a které jsou navlečeny jako korálky náhrdelníku na jedné společné šňůrce – to je melodie….a takováhle melodie – jak jste teď sami slyšeli - to už je panečku pořádný kus hudby!

Melodie …tedy sled zvuků různé výšky - je základem každé písničky, nebo i velké a dlouhé skladby …a nejen zvuků různé výšky, ale také různé délky… protože každá písnička, melodie má také svůj rytmus, který udává, kterou část budeme zpívat nebo hrát rychleji a kterou zase pomaleji… Nu a dokonce některé písničky a skladby nemusí tvořit jen taková jedna šňůrka plná zvuků ale třeba hned několik řad najednou…– takže vlastně najednou může znít i několik různě vysokých či hlubokých tónů – a tomu říkáme souzvuk – současné znění několika zvuků - tónů najednou… A buď je šikovný muzikant dokáže zahrát všechny najednou, a nebo se o ně podělí se svými kamarády – jako třeba děti ve sboru. Každé si navlékne tu svou šňůrku kolem krku – a zpívají pěkně dohromady několikahlasou písničku…slyšíte, jak se jejich hlasy navzájem proplétají?

Tak takhle nějak se dělá hudba! Ale o tom si povíme víc zas příště....

Foto: Archív autorky

Podcast