Kvarteto není jen karetní hra

Víc hráčů znamená i víc muziky.

Tak už jsme se seznámili s řadou hudebních nástrojů, poslechli jsme si také, jak některé z nich krásně znějí i společně, Ve dvou či ve třech - jako duo nebo trio. Těch různých skupin a seskupení může být ovšem celá řada. A liší se podle počtu hráčů i nástrojového složení. Ke společné hře se můžou sejít 4 hráči a utvoří kvarteto, 5 muzikantů je kvinteto, šest sexteto, nebo třeba osm - okteto.... A když jsou pěkně sehraní...

Téhle hudbě se říká hudba komorní. Možná proto, že se těch pár hráčů vešlo i do nějaké komory – tak duo a trio určitě...Ale takové okteto... To už by musela být přeci jen trošku větší komora... Výhodou komorních seskupení a souborů je určitě to, že menší počet hráčů se vždycky snadněji domluví na společném setkání a hraní. Zvlášť, když se nejedná o profesionální hudebníky, kteří vystupují před velkým publikem, ale o amatérské hráče, kteří si hrají pro radost svou a svého okolí. A právě v těchto malých – komorních souborech mohou mít i diváky – publikum, blízko kolem sebe. A ti mohou zblízka obdivovat jejich šikovnost a hráčskou zručnost. Můžou jim skoro koukat pod prsty a nejen slyšet, ale i vidět, jak se vlastně ta hudba dělá.

Kvarteto bývá složeno nejčastěji ze smyčců – dvoje housle, viola, violoncello – tedy kvarteto smyčcové.

V obsazení kvarteta ovšem může být místo jedněch houslí i nástroj jiný. Třeba klavír – pak je to – podobně jako u tria – kvarteto klavírní.

Někdy se mi zdá, že takovéhle skladby mohly vzniknout i tak, že hudební skladatel měl napsané třeba trio a přišel za ním jeho kamarád, který si chtěl také zahrát :-) A tak vznikl další hudební part. Kvarteto totiž může mít opravdu libovolné složení. Zahrát si v něm může flétna.... klarinet.... i fagot..... A nebo i muzikanti, kteří hrají všichni na stejný nástroj – například lesní roh.

A co se stane, když přijde škemrat, že by si rád zahrál, ještě další muzikant? To uslyšíte příště...

Foto: Wikipedie

Podcast