Lehkonohé víly i tajemní skřítkové

V romantismu je možné všechno...

Dnes má pro nás paní Hudba připraveny krásné, barevné, romantické a rozevláté melodie. Přenesou nás do lesů, vod a strání, budeme si užívat cestování, sluníčka i chladného severu. Navštívíme tajuplná místa a prožijeme napínavé příběhy plné tajemství.

Uhádnete, kde jsme se ocitli právě teď? Ano - na prosluněné louce, uprostřed léta. Vzduch je příjemně prohřátý a louka rozkvetlá. Právě tak působí hudba italského skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho – dýchá z ní slunce a pohoda.

Felix Mendelssohn-Bartholdy žil a psal svou hudbu v době, které se říká romantismus. Skladatelé tohoto období se inspirovali přírodou kolem sebe, pohádkami a příběhy, i tím, co sami zažívali, třeba na svých cestách. A snažili se to všechno převyprávět hudbou.

I my teď budeme cestovat. A to ze slunné Itálie na chladný sever, kde žijí v pohádkové říši lehkonohé víly a tajemní skřítkové. A ocitneme se rovnou uprostřed temné jeskyně krále hor.

Takhle dokázal do not zapsat tajuplnou atmosféru horské sluje, tedy jeskyně, norský skladatel Edvard Grieg.

Ale přírodu dokázal svou hudbou také nádherně vykreslit český skladatel období romantismu Bedřich Smetana. Slyšíte? Právě jsme se ocitli na břehu řeky Vltavy. Malé pramínky vesele zurčí, bublají, nejprve se vzájemně proplétají a pak se spojují do mohutné řeky…

Nu a v té řece – nebo spíš v horském průzračně čistém potoce se prohánějí mrštní pstruzi. Jejich stříbřitá štíhlá těla se objevují tu pod hladinou, tu nad hladinou. Honí se a dovádějí v rychlém vodním proudu. Právě tak jako ve skladbě Franze Schuberta, která se také tak jmenuje – Pstruh. A na louce, kterou potok protéká, se nad květinami honí pestrobarevní motýli. A z květu na květu přelétají včelky a čmeláci.

A co to slyším v dáli teď? To jsou kopyta koní, která klapou o kamení na cestě. A trubky polních trubačů. Blíží se sem královská družina na koních, v čele se svým panovníkem... Ano – tak začíná pohádka o dívce Doře, která přede zlatou nit a kterou si král odvede z lesa domů na hrad... A právě celý tenhle příběh hudbou odvyprávěl český skladatel Antonín Dvořák.

Romantická hudba nám dokáže vyprávět napínavé příběhy, vykreslit přírodu, přenést nás do dalekých krajin.... Stačí zavřít oči a pozorně poslouchat.

Obrázek: Wikipedie (C.D. Friedrich: Poutník nad mořem mlhy)

Podcast