Panova, rákosová i dřevěná. Není flétna jako flétna

Dřevěné i kovové. Z rákosu či bambusu. Flétny patří k nejstarším hudebním nástrojům.

Dnes vás zvu do další hudební rodinky… Jestlipak uhodnete, kdo jsou její členové ? Ano – to je flétnazobcová flétna… Možná už i vy sami na ni umíte něco zapískat, zahrát ... Však také tuhle skladbu Henryho Purcella hrají samé děti .

Zobcové flétny jsou celé ze dřeva, ale rodina fléten je daleko větší ...

Stejně jako u smyčců, i u fléten, je v téhle rodině tatínek s hlubokým hlasem, který je ze všech členů rodinky také největší. Říká se mu altová flétna a má příjemný sametový hlas…

Slyšíte – teď místo tatínka zpívá maminka flétna – hlas má vyšší a jasnější – dalo by se říci, že je stříbrný, ale on je vlastně doopravdy stříbrný, protože tyhle flétny – maminky jsou zpravidla stříbrné – tedy z bílého lesklého kovu, jako je třeba prstýnek nebo řetízek…

Však se i ty flétny celé lesknou a blýskají jako šperky....A víte, jak se na tyhle nablýskané krasavice hraje ? Drží se od pusy do strany a při foukání se prsty obou rukou mačkají klapky, aby tóny pěkně běhaly sem a tam.

Flétny patří k nejstarším hudebním nástrojům. Hráli na ně – a to v různých jejich podobách – naši pra-pra-pra-předci...A takovým pra-pra-pra-předkem fléten zase byla vlastně úplně obyčejná píšťalka nebo píšťala. Proto podobné flétny najdeme po celém světě v různých podobách – jednou z nich je Panova flétna – několik rákosových, bambusových nebo dřevěných píšťalek sestavených do jedné řady a muzikant fouká na okraje otvorů píšťalek z vrchu.

Nejmenšími členy rodiny fléten jsou pak pikoly a jako všechny ostatní děti štěbetají, povídají si a někdy dokonce i piští…!

Tihle pisklounci se – ostatně stejně jako všichni členové flétnové rodiny – velmi rádi přátelí s ostatními členy velké hudební rodiny – dnes jsme je slyšeli mimo jiné s kytarou, ale rozhodně se neztratí ani ve zvuku velkého orchestru.

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Foto: Wikipedie (Yasuhiko Sano)

Podcast