V pohádce může tančit i louskáček. Louskáček, Myší král i cukrová víla na jednom jevišti

Hudební pohádka o malé Klárce, Myším králi, princi a princezně, v němž tančí zvířátka, čajové konvice i sněhové vločky.

Dnes vás zvu na baletní představení o malé holčičce Klárce a jejím dřevěném kamarádovi Louskáčkovi. Že ho znáte? Že máte doma taky dřevěný louskáček, kterým maminka louská ořechy? Ale tohle není jen tak nějaký obyčejný louskáček. Však uslyšíte sami. Pohádka už začíná! A hudbu k ní napsal ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij.

Ve velkém domě se o vánočních svátcích scházejí hosté. Děti nedočkavě čekají, kdy už konečně uvidí vánoční stromeček a dárky. Čekání si krátí společnou hrou. Jak se nazdobený stromek objeví, dětem se rázem rozsvítí oči radostí a tancují i spolu s dospělými kolem rozzářeného stromku.

Pod stromečkem nachází malá Klárka dárek od svého strýčka. Krásně malovanou postavičku Louskáčka. Panáčka, který umí louskat ořechy. Mezi dětmi se v masce kouzelníka objevuje dětmi nepoznaný strýc Klárky a jejího bratra Frantíka. Děti jsou nadšené jeho uměním oživovat jejich hračky a vymýšlet pro ně zábavy. Bratr Klárky Frantík je ale velký nezbeda. Přetahuje se Klárkou o Louskáčka a nechtěně ho rozbije. Strýček ovšem umí všechno a Klárce loutku opraví.

Večer skončil a hosté se rozcházejí. Klárka odchází spát s loutkou v náručí. O čem se jí bude zdát? Dost možná o Myším králi, princi a princezně, které viděla v loutkovém divadle.

A opravdu. Za okny tančí lehké a půvabné sněhové vločky. Ale v Klárčině snu se objevuje zlý Myší král. I s celou myší armádou. Klárce na pomoc přichází statečný voják. Kde se tu vzal? Je to oživlý Louskáček. Vítězí v bitvě s myší armádou. Poráží zlého Myšího krále a proměňuje se v krásného prince.

Princ s Klárkou se vydávají spolu na dalekou a kouzelnou cestu. Ocitají se v pohádkové zemi, které princ vládne. Všichni je radostně vítají a na počest Louskáčka a Klárky je uspořádána velká slavnost. Všichni vesele oslavují a tančí.

Jsou tu hosté ze všech koutů světa. Například ze Španělska. Země býčích zápasů a ohnivé temperamentní hudby. Urostlí tanečníci s tmavýma uhrančivýma očima roztáčejí své taneční partnerky. Ty vydupávají rytmus tance podpatky svých botek a doprovázejí se na dřevěné kastaněty.

Jsou tu i hosté z Číny. Ti mají na hlavách legrační kulaté čepičky do špičky zavázané pod bradou a cupitají do strany drobnými krůčky.

A tančí se i tance ruské. Dámy mají na sobě sarafány. Tedy šaty až na zem s pestře vyšívanými lemy a nadýchanými rukávy. Pánové mají dlouhé přepásané haleny a kalhoty zastrčené do vysokých bot pod kolena. A doslova víří sálem v rychlém rytmu.

Do tance se dokonce dala i křehká a sladká cukrová víla. Na útlých nožkách se doslova vznáší sálem. A věřili byste, že se do tance v rytmu valčíku daly dokonce i květiny? Inu pohádka!

Ale všechno má svůj konec. Slavnost končí a ukazuje se, že všechno byl jen kouzelný sen. Skončila noc a s ní odešlo i noční snění. Začíná nový den. Klárka se probouzí doma u vánočního stromečku a na jejím klíně leží dřevěná hračka. Louskáček.

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Obrázek: pinterest.com

Podcast