Vícehlasý aerofon nebo klávesový nástroj ?

Desítky tisíc píšťal, desítky rejstříků, dvě pedálnice a až sedm manuálů

Vzpomínáte si na naši návštěvu v rodině fléten? Představili jsme si tehdy i jednu z příbuzných – flétnu Panovu. To je ta, kterou tvoří několik rákosových, bambusových nebo dřevěných píšťalek sestavených do jedné řady a muzikant fouká na okraje otvorů píšťalek z vrchu. Ty píšťalky jsou docela malé – celá ta jejich řádka se nám vejde do rukou, ale představte si, že jsou ty píšťaly vyšší než vy, nebo než tatínek, a nebo dokonce skoro tak vysoké jako malý dům!

A mají pěkně mohutný a důstojný zvuk, co říkáte? Do těch už se nedá foukat pusou, ty by ufouknul leda nějaký obr....Do těch se už musí vhánět vzduch velkými měchy, takovými koženými pytli, které se mačkají nebo se na ně šlape.

Píšťaly jsou různě vysoké a stojí pěkně srovnané podle velikosti u zdi, která je podpírá, aby neupadly:-) Čím je píšťala delší, tím má hlubší zvuk a jak silný ten zvuk - tón - je, záleží na tom, jak silně se do ní fouká. A mohou být ze dřeva a nebo kovové – a pak se krááásně lesknou...Tenhle hudební nástroj, který je tvořen velkými píšťalami, ovšem nemůžete mít jen tak doma, a už vůbec si jej nemůžete vzít ven jako třeba flétnu nebo kytaru. Ten potřebuje velký prostor – nejen, proto, že je sám velký, ale i proto, že má i velký zvuk....Jsou to varhany a nejčastěji si je můžete poslechnout v nějaké velké síni, která má hodně vysoký klenutý strop – koncertním sále, na zámku a nebo v kostele.

Varhaník, který na nástroj hraje, má před sebou klávesnici jako na klavíru. Ale ne jednu, ale dokonce dvě nebo tři nebo ještě víc! Všimněte si, že takový varhaník nikdy pořádně neposedí… A nikdo ho za to nehubuje. Naopak – ono mu vlastně nic jiného ani nezbývá – hraje totiž rukama na tyhle klávesnice, ale navíc má veliké klávesy i pod nohama, na které šlape…Hraje tedy vlastně rukama nohama…Šikulka, co ?

Protože mají varhany tolik píšťal a několik klávesnic, dokáží zahrát ze všech hudebních nástrojů nejvíc tónů – jsou tedy takovým králem mezi nástroji – a říká se jim proto královský nástroj.

Foto: Wikipedie

Podcast