Z pohádky do pohádky. S Šípkovou Růženkou, Zlatovláskou i Petrovskými loupežníky

Zlatovláska, Šípková Růženka i Zvířátka a Petrovští. Známé dětské pohádky prostřednictvím baletní hudby z pera Oskara Nedbala.

Dnes budeme s paní Hudbou putovat Z pohádky do pohádky. A to do slova a do písmene. Jmenuje se tak totiž pohádkový balet českého skladatele Oskara Nedbala. Dozvíme se, koho si vybere půvabná princezna Zlatovláska, co potkalo statečného ševčíka, jestli byla vysvobozena spící Šípková Růženka a jak si poradila statečná zvířátka se zlými loupežníky.

Na zámku je shon. Přijeli nápadníci krásné princezny Zlatovlásky. Jenže jí se žádný z těch tří nelíbí. Zato našla v parku krásnou zlatou kuličku. Hraje si s ní, vyhazuje do výšky a na vdávání vůbec nemyslí. Ale ouha! Hodí ji tak nešťastně, že jí drahocenná hračka spadne do studny. To je ale slziček! Najednou se ozve hrom a z kamenné žáby na obrubě studny je žába živá! Je sice ošklivá a kváká, ale princezna její řeči rozumí.

Ta žába, nebo spíš žabák, nabízí Zlatovlásce obchod: Přinese jí kuličku ze dna studny. Za polibek. Princezna se nejprve zdráhá, ale moc chce hračku zpátky. A tak souhlasí. Když se žabák vrátí z ledové vody, dostane slíbené políbení.

A tu se žabák změní v krásného prince. Rázem je kulička zapomenuta. Zlatovláska dává všem třem směšným nápadníkům košem. Už má vybráno.

V dalším baletním příběhu si statečný švec poradí s celou pekelnou bandou v čele se samotným Luciferem. Než se jim podaří odnést do pekla zámeckou paní, donutí je všechny tancovat, jak on píská. A naskákat do kouzelného pytle. A pošle je šupem zpátky do pekla.

A už je tu další princezna. Růženka. Zrovna oslavuje své šestnácté narozeniny. Najednou se na zámecké oslavě objevila – nikým nepozvána – podivná stařena. Je to zlá čarodějnice, kterou kdysi dávno Růženčini rodiče nepozvali na oslavu princeznina narození. Teď se přichází pomstít. Nese s sebou krásnou růži, která je ale plná ostrých trnů. Vláká Růženku do věže a tady se princeznička píchne o trn do prstu. V tu ránu všichni na zámku upadnou do hlubokého spánku. Zámek i nádvoří obroste šípkovými keři.

Po mnoha letech projíždí krajem princ ze sousední země. Cestu si prosekává růžovými keři. Zvědavě nahlédne do růžemi zarostlé věže a spatří spící Růženku. Rázem se do ní zamiluje a políbí ji.

Kouzlo zlé stařeny je zlomeno! Celý zámek se probouzí ze staletého spánku a Růženka s princem slaví svatbu.

Závěr baletní pohádky patří statečným zvířátkům. V krásném lesním zákoutí tančí a dovádějí lesní víly. Pojednou nablízku zakokrhá kohout. Víly se rozprchnou a na lesní mýtinu přicházejí zvířátka.

Za pyšným kohoutem cválá osel, sledovaný kočičkou. Jako poslední poskakuje pes. Náhle zazní výstřel. Zvířátka se polekají a skryjí se v houští, Z úkrytu vidí přicházet Petrovské, známé loupežníky.

Petrovští přepadnou zbloudilého cizince a z radosti nad lupem se dají do tance. Zvířátka se k nim ale nepozorovaně přiblíží a za velikého křiku se na loupežníky vrhnou. Petrovští se vylekají a rychle berou nohy na ramena. Zvířátka cizince osvobodí, vezmou ho mezi sebe a s veselou odcházejí. A jejich vítězným poskakováním naše dnešní putování z pohádky do pohádky s hudbou Oskara Nedbala končí !

Nezapomeňte si poslechnout i další díly pořadů Hravá Klasika - ZDE.

Obrázek: pinterest.com

Podcast