Zpívá celá rodina

A kdo s námi nezpívá, ten ...

Tak kam dnes v říši paní Hudby? Vždyť už jsme navštívili vlastně skoro všechny hudební rodinky.

A to je dobrý nápad! Dnes se podíváme mezi malé zpěváčky. A co malé! I mezi velké zpěváky. Říká se totiž, že lidský hlas je ten nejkrásnější hudební nástroj, i když zpěváci vlastně na nic ve skutečnosti nehrají. Ale hlas musí umět dobře ovládat, ať už chtějí zpívat sami – tedy sólo, a nebo pěkně pospolu ve sboru.

Slyšíte, jak jim to krásně spolu zní? A nepotřebují vůbec žádný hudební nástroj, aby je doprovázel. Teď nám zpívá dětský pěvecký sbor. A protože těch dětí je spousta, podobně jako orchestr potřebují někoho, kdo jim bude ukazovat, kdy začít, kdy skončit a v jakém tempu zpívat. Ten, kdo řídí takový pěvecký sbor, musí být opravdový mistr sboru. Vlastně ne....:) - sbormistr !

Ovšem někdy se i takový pěvecký sbor nechá doprovodit jiným hudebním nástrojem – nejčastěji klavírem. Jako například v písničce skladatele Roberta Schumanna o krásné chudobce.

Zpívat si ovšem nemusejí jenom děti. Velmi rádi si zpívají i dospělí. A to jak třeba obyčejné písničky lidové, nebo hudbu, kterou pro ně napsali slavní hudební skladatelé. Třeba jako samostatné sborové skladby. A nebo jsou tyhle písně součástí celých velkých představení, ve kterých se hraje a zpívá celý příběh. Jako je třeba opera. Takhle se zpívá v opeře Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.

A podle toho, jestli zpívají jen samé ženy, je to sbor ženský...

Když to jsou samí muži, tak sbor mužský...

A když zpívají dospělí dohromady, je to sbor smíšený.

Takovéhle hudbě, která se zpívá, se říká hudba vokální. Ať už zpívá jeden sólista nebo celý sbor. A té, co už známe, která se hraje na hudební nástroje – instrumenty, zase hudba instrumentální.

A věřili byste, že kolikrát zpěváci nepotřebují ani žádná slova a stejně je to nádhera?...Jako v hudbě Vadima Petrova, kde se ke sboru připojil celý orchestr. Slyšíte? Krkonošské pohádky!

Obrázek: pinterest.com

Podcast