29. května 1613 vyhořelo po výstřelu z kanonu londýnské divadlo Globe. Stalo se tak během představení Shakespearova Jindřicha VIII

Požár vznikl od jisker z kanonu, který byl v představení použit, a od něj se vznítila střecha galerie slavné alžbětinské scény.

Londýnské divadlo Globe je spjato s osobou Williama Shakespeara; bylo určeno k provozování děl toho anglického spisovatele a dramatika a bylo postaveno v roce 1599.

Shakespeare byl členem a podílníkem divadelní společnosti nazývané Služebníci lorda komořího, která svá představení hrála v Divadle Jamese Burbage. V roce 1597 společnosti vypršela nájemní smlouva bylo třeba situaci řešit. Divadelní společnost se rozhodla ukrást své vlastní divadlo na základě prošlé smlouvy, kde se psalo, že pokud budou chtít, mohou divadlo rozebrat. Členové společnosti tedy budovu přesunuli na jižní břeh řeky Temže a pojmenovali ji Globe (Svět). Zachránili tak jak divadlo, tak svou vlastní kariéru.

Budova byla postavena za necelý rok a zahajovala provoz v roce 1599 slavnostním uvedením dvou Shakespearových her: historického dramatu Jindřich V. a komedie Jak se vám líbí, která byla napsána právě pro tuto příležitost. Divadlo Globe mělo tři galerie k sezení, arénu a jeviště se speciální lóží pro královnu. Na galeriích seděla šlechta, která také sedávala přímo na okraji jeviště, a dále pak bohatí měšťané a řemeslníci. Tovaryši a chudina stáli v takzvané jámě nebo aréně, z dnešního pohledu de facto v parteru.

Zejména královna Alžběta prý svou lóži využívala velmi často, protože milovala divadelní představení a zejména Shakespearovy hry. Také díky jejímu zájmu divadlo dokázalo odolávat tlakům a nepřátelství londýnského magistrátu, který chtěl Globe uzavřít a jehož úředníci tvrdili, že přeplněné divadlo je pelechem neřestí, lákadlem pro zloděje a nevěstky, a navíc místem, kde se šíří nejrůznější nákazy.

profimedia-0013306102 globe 2.jpg
  • Dnešní divadlo Globe v Londýně (©Profimedia)

Požár zavinil nepřesný výstřel z kanonu

Bohužel se ukázalo velkou chybou, že střecha nového divadla byla vyrobena z hořlavých došků. V květnu 1613 totiž během představení Shakespearova Jindřicha VIII. po nepřesném výstřelu z děla došková střecha chytla a došlo k požáru, při němž divadlo do základů vyhořelo.

Podílníci společnosti měli dle smlouvy za povinnost postavit nové divadlo, a tak vznikla nová budova, která sloužila plných 30 let, než bylo divadlo z nařízení puritána Olivera Cromwela zavřeno a budova roku 1644 stržena.

Ke konci 20. století byla pak po přestávce trvající 350 let postavena novodobá replika divadla Globe, a to díky americkému herci a Shakespearově obdivovateli Samu Wanamakerovi. Ten se rozhodl, že ve čtvrti Bankside v londýnském Southearku postaví repliku Globu, a tak zde nyní stojí divadlo, které se snaží věrně napodobit obě původní budovy podle dochovaných dokladů, jak divadlo vypadalo za Shakespearových časů. V letní sezóně tu každoročně probíhají představení Shakespearových her a je tu i největší trvalá Shakespearova výstava na světě.

profimedia-0157708458 globe praha.jpg
  • Pražská replika divadla Globe na Výstavišti, 12. 5. 2005 (©Profimedia)

Pražskou repliku divadla Globe postihla stejná pohroma jako budovu v 16. století

Novodobou repliku londýnského Globu najdeme i v německém Frankfurtu nad Mohanem a v roce 1999 vznikla také dřevěná replika divadla Globe v České republice. Byla postavena byla postavena na pražském Výstavišti a vznikla podle projektu Tomáše Kulíka a Jindřicha Smetany. Tato česká replika slavného alžbětinského divadla byla slavnostně otevřena 21. července 1999 Shakespearovou tragédií Romeo a Julie.

Kruhová dřevěná stavba vyrostla v těsném sousedství Maroldova panoramatu Bitva u Lipan. Na pohled působila jako věrná replika londýnské scény, i když byly ke stavbě použity levnější materiály i postupy. Stavba byla sice také dřevěná, ale nešlo o drahé cedrové dřevo, nýbrž obyčejné řezivo s ocelovou konstrukcí. Rozměry divadla byly sice zachovány, místo londýnského dvacetistěnu byl však v Praze postaven pouze dvanáctistěn. K sezení bylo určeno 500 míst, dalších 200 míst je podobně jako ve starém alžbětinském divadle určeno ke stání. Bohužel, i český Globe postihl podobný osud, jako slavnou alžbětinskou scénu v 16. století - 12. listopadu 2005 pražské divadlo Globe zcela zničil požár.

Úvodní foto: Dnešní divadlo Globe v Londýně (©Profimedia)

Podcast