Domingo, Labèque, Byčkov, Järvi, Kanneh-Mason. Seznamte se s rodinami, ve kterých je talentu na rozdávání

Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu a platí to v mnoha oborech lidské činnosti, hudbu nevyjímaje.

Hudební talent po svých rodičích podědil i autor vánoční písně Dar lásky, kterou ve výše uvedeném videu zpívá španělský pěvec a dnes už i dirigent a producent Plácido Domingo. Je jím totiž jeho syn Plácido Domingo mladší. A hudební geny byly v této rodině už i o generaci dříve. Rodiči Plácida Dominga staršího byli totiž významní pěvci španělských zarzuel, tedy jakéhosi španělského typu operety, Plácido Domingo Ferrer a Pepita Embil.

Plácido Domingo Ferrer se narodil ve španělské Zaragoze a jak jemu, tak jeho dvěma sourozencům se dostalo hudebního vzdělání. Vystudoval housle a než se stal profesionálním zpěvákem-barytonistou, působil jako houslista v divadelním orchestru. V roce 1940 se oženil se zpěvačkou Pepitou Embil a 21. ledna 1941 se jim narodil syn, budoucí slavný tenorista a později barytonista, Plácido.

V roce 1949 se Domingovi přestěhovali do Mexica, kde Plácido, toho jména druhý, vystudoval dirigování a hru na klavír, ovšem záhy začal sbírat jevištní zkušenosti i jako pěvec, zejména v tradičních španělských zarzuelách. Během několika let se pak stal jedním z nejžádanějších a nejslavnějších operních sólistů a během své kariéry vystoupil na všech důležitých operních scénách světa. Ještě na vrcholu své pěvecké kariéry se vrátil i ke své vystudované profesi dirigenta.

Plácido Domingo je podruhé ženatý. Z prvního manželství má syna José Plácida Dominga, který působí jako fotograf, z druhého manželství s bývalou pěvkyní Martou Ornelasovou má další dva syny, starší z nich, Alvaro Domingo, působí jako filmový producent, mladší, Plácido Domingo jr,. se rozhodl vydat v otcových hudebních stopách. Působí jako zpěvák, skladatel a hudební producent. Napsal písně pro mnoho zpěváků včetně Michaela Boltona, Sarah Brightman, Diany Ross i pro svého otce.

Sudičky byly mimořádně štědré v rodině francouzských sester Katie a Marielle Labèque

Nadělily jim nejen neobyčejný půvab, ale také mimořádné hudební nadání. Obě se narodily v rozmezí dvou let v Bayonne na jihozápadním pobřeží Francie poblíž španělských hranic v Severním Baskicku. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že se vydají na profesionální hudební dráhu, protože jejich otec byl lékařem a hráčem ragby. Vedle toho byl ovšem i milovníkem hudby a zpíval ve sboru opery v Bordeaux. První učitelkou sester byla jejich italská matka Ada Cecchi, která začala dcerky učit na klavír, když jim bylo tři a pět let. Po absolvování klavíru na pařížské konzervatoři se začaly obě sestry kromě sólového hraní věnovat i čtyřruční klavírní hře.

Jejich repertoár je velmi široký – od hudby klasické přes jazz, ragtime, flamenco až po experimentální rock. A jsou věru úspěšné – například jejich nahrávky Gershwinovy Rapsodie v modrém z roku 1980 se prodalo přes půl milionu kopií.

Obě si rovněž jako partnery našly muzikanty. Partnerem Katie Labèque je David Chalmin, skladatel, producent, zpěvák a kytarista kapely Triple Sun. Dříve ovšem byla vdaná za anglického kytaristu Johna McLaughina. a na začátku 80. let byla dokonce členkou jeho kapely. Marielle Labèque je vdaná za dirigenta Semjona Byčkova, současného šéfdirigenta České filharmonie

Byčkov se narodil v Leningradu, kde studoval na místní konzervatoři. V roce 1973 vyhrál Rachmaninovovu dirigentskou soutěž, ale poté, co požádal o výjezdní vízum, mu úřady odepřely obvyklou součást ceny, jíž byla možnost dirigovat Leningradskou filharmonii. Byčkov se tedy rozhodl odejít z bývalého Sovětského svazu, v roce 1974 odjel nejprve do Vídně a poté do Spojených států amerických.

Ani Semjon Byčkov ovšem není ve své původní rodině jediným muzikantem. I jeho mladší bratr Jakov Kreizberg, původním jménem Jakov Majevič Byčkov byl totiž dirigentem. Podobně jako jeho starší bratr studoval Jakov ve své vlasti klavír, skladbu a dirigování a ve svých 16 letech emigroval do USA, kde byl mj. žákem Leonarda Bernsteina. Kvůli častým záměnám jména s bratrem, si změnil příjmení na Kreizberg, rodné příjmení matky.

V roce 1988 se Yakov Kreizberg oženil se svou žačkou, dirigentkou Amy Anderssonovou. Zemřel v pouhých 15 letech v roce 2011.

profimedia-0146761186 neeme jarvi.jpg

Dirigenty se to jen hemží v rodině Järviových, jejichž kořeny sahají do Estonska

Nejstarším z tohoto klanu je Neeme Järvi, který se narodil a svá studia započal v Tallinu. V roce 1971 získal první cenu v Mezinárodní soutěži dirigentů na Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě a o několik let později emigroval i s rodinou do Spojených států. V roce 1985 získal americké občanství a plných 22 let byl hlavním dirigentem Göteborského symfonického orchestru, čímž se stal nejdéle sloužícím šéfdirigentem v historii orchestru. Samozřejmě, že během své kariéry řídil řadu dalších světových těles, například Skotský národní orchestr, Detroitský symfonický orchestr, Symfonický orchestr města New Jersey a řadu dalších.

Neeme Järvi má tři děti; všechny se narodily ještě v estonském Tallinu; oba synové se věnují rovněž dirigování a dcera Maarika Järviová je flétnistkou.

profimedia-0285017450 Paavo Järvi,.jpg

Nejstarším z Järviho synů je Paavo Järvi, který po studiích v Tallinu pokračoval ve svém vzdělávání už ve Spojených státech amerických. Řídil mimo jiné tělesa v Tokiu, Curychu, Cincinnari, v Brémách; byl i hudebním ředitelem v Orchestre de Paris.

profimedia-0349657317 Kristjan Järvi.jpg

Mladší Kristjan Järvi už od svých 7 let vyrůstal v New Yorku, kde také studoval na Manhattan School of Music a Michiganské univerzitě. Působil mj. u orchestrů v Los Angeles, ve Vídni, v Baselu a dalších místech. Byl nominován na cenu Grammy, oceněn německou cenou kritiků a švédskou Grammy za nahrávku opery Hilding Rosembergové. Na svém kontě má čest desítek alb od hollywoodských soundtracků přes hudbu klasických mistrů po díla autorů 21. století.

Jestli ovšem na něčem příroda skutečně nešetřila, je to britská rodina Kanneh-Masenových

Každý ze sedmi sourozenců této rodiny tmavé pleti je mimořádně talentovaným hudebníkem, a jejich obrovský úspěch a neuvěřitelná energie prokazují, že klasická hudba není určena výhradně lidem se světlou pletí a finančními prostředky.

profimedia-0627830299 sheku Kanneh-Mason.jpg

Tři z dětí Stuarta Masona a Kadiatu Kanneh hrají na housle, dvě na violoncello a dvě na piano. Nejznámějším z nich je pravděpodobně violoncellista Sheku Kanneh-Mason, který se účinkoval na britské královské svatbě a měli jej možnost i slyšet čeští posluchači, když vystoupil v Praze s Českou filharmonií.

Foto: Profimedia

Podcast