Jesus Christ Superstar, Kočky, Evita, Fantom opery. Jeden z neúspěšnějších skladatelů dneška Andrew Lloyd Webber slaví 75. narozeniny

Britský hudební skladatel Andrew Lloyd Webber se narodil 22. března 1948 v Jižním Kensingtonu v Londýně. Jeho otec William Lloyd Webber byl skladatelem a varhaníkem, matka Jean Hermione byla houslistka a klavíristka, a byla to právě ona, která stála u jeho hudebních začátků.

profimedia-0639368257 webber2.jpg

Foto: Andrew Lloyd Webber (©Profimedia)

Právě matka jej naučila hrát na klavír a na housle a díky rodinnému hudebnímu prostředí se nejen on, ale i jeho o tři roky mladší bratr Julian, dnes známý violoncellista, výborně orientovali v klasické hudbě 18. a 19. století. Starší Andrew si krom toho též zamiloval rockovou muziku a divadlo, se kterým se seznamoval prostřednictvím kontaktů své tety, herečky Violy.

Protože se Andrew zajímal o prehistorické stavby na území Anglie, přihlásil se v roce 1964 ke studiu na Oxfordské univerzitě. Na škole ovšem vydržel jen půl roku a nechal se zapsat na londýnskou Královskou hudební akademii, na níž byl ředitelem jeho otec, a vystudoval zde harmonii, kontrapunkt, orchestraci a dějiny hudby.

profimedia-0427064722 elena roger.jpg

Foto: Elena Roger jako Eva Peron (©Profimedia)

Posledním úspěchem tvůrčího týmu Webber - Rice byla Evita

Už na počátku svého studia se seznámil s textařem a scénáristou Timem Ricem a společně napsali svůj první muzikál s názvem Naše potěšení, který ovšem nebyl nijak zvlášť úspěšný a až do roku 2005 nebyl nikdy uveden. Další muzikál – Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, který tematicky čerpal z biblického tématu o Josefovi a jeho dvanácti bratřích, měl premiéru v roce 1968 a na jeho základě dostala dvojice nabídku britského hudebního agenta Davida Landa na další společné dílko. Tím se stala rocková opera Jesus Christ Superstar. S ohledem na to, že mladí autoři s námětem zacházeli poměrně dost volně, když pojala Ježíše jako superstar, operu většina producentů kvůli obavám z negativních reakcí nechtěla uvést. Weber s Ricem tedy nechali alespoň stěžejní písně nahrát na gramofonovou desku, která ihned po svém vydání zaznamenala obrovský úspěch a tak se muzikál v roce 1971 dočkal i svého scénického uvedení.

V roce 1972 se Andrew Lloyd Webber poprvé oženil a s manželkou Sarah Hugillovou měl dvě děti - Imogen a Nicholase. V roce 1976 napsal spolu s Alanem Avckbournem muzikál By Jeeves a o dva roky později měl premiéru příběh mladé Evy Peron, ženy argentinského diktátora Juana Perona, tedy muzikál Evita. Dílo bylo posledním Webberovým a Riceovým společným triumfem, protože po jeho uvedení se oba přátelé a spolupracovníci rozešli.

profimedia-0032641926 cats.jpg

Foto: Cats (©Profimedia)

Světový úspěch muzikálu Cats a Rekviem za otce

V té době už Weber začal pracovat na dalším projektu. Předlohou pro nový muzikál se mu stala Praktická kniha o šikovných kočkách americko-britského básníka Thomase Stearnse Eliota. Kritici zpočátku úspěchu tohoto námětu nedávali valné šance, navíc s tím, že se mělo jednat o taneční muzikál, pro jehož obsazení v britském prostředí nebyl dostatek schopných zpěváků a zároveň tanečníků. Weber to nevzdal, spolu s režisérem Trevorem Nunnem, nejmladším ředitelem Královské shakespearovské společnosti v historii, a choreografkou Gilliam Lynne a porucentem Cameronem Maskintoshem připravili představní, k němuž bohatou výpravu obstaral John Napier. Vznikl tak fenoném – muzikál Cats (Kočky), který se ihned po premiéře v roce 1981 stal miláčkem obecenstva i kritiky. V Londýně se hrál přes 20 let a v USA na Brodwayi přes 18 let.

Následovala plodná 80. léta. Rok po Kočkách měl premiéru muzikál Song And Dance o mladé Angličance Emmě, která se chce v New Yorku prosadit jako návrhářka klobouků a prožívá zde čtyři nevydařené lásky. V roce 1984 se konala premiéra muzikálu Starlight Express, líčící snový dětský svět mašinek, v němž se herci po celou dobu coby vlaky pohybují na kolečkových bruslích. V tomtéž roce se po rozvodu s první manželkou oženil s britskou sopranistkou a tanečnicí Sarah Brightmanovou, s níž se seznámil během zkoušek na muzikál Cats. V roce 1985 uvedl Rekviem, dílo zcela odlišného charakteru, které věnoval svému otci, jenž zemřel v roce 1982.

profimedia-0290201825 Sarah Brightman.jpg

Foto: Sarah Brightman (©Profimedia)

Za vznikem slavného muzikálu Fantom opery stála Sarah Brightman

Jeho druhá žena, Sarah Brightmanová, mu byla inspirací k dalšímu muzikálu. Libreto vzniklo podle románu Gastona Lerouxe Fantom opery. Příběh vypráví o Erikovi, znetvořeném géniovi z katakomb pod pařížskou operou, který se osudově zamiluje do baladicky krásné zázračné sopranistky Christiny Daaé, a skladatel v muzikálu bohatě využil zvuku celého symfonického orchestru. Muzikál je úžasně melodický a hlavní ženskou roli psal Weber přímo na míru Sarah Brightmanové. Premiéra se konala roku 1986 a od té doby se muzikál v Londýně a na Broadwayi hraje dodnes.

Dalším Weberovým muzikálem se stal Aspects Of Love (Podoby lásky) z roku 1989 s rolí rozmarné herečky Rose znovu psanou přímo pro Sarah. V tu dobu se už ale jeho manželství s Sarah Brightmanovou začalo rozpadat; rozvedli se v roce 1990. Rok na to se Weber potřetí oženil, a to s Madeleine Gurdonovou, s níž má tři děti, Alastaira, Williama a Isabellu. V roce 1993 měl premiéru muzikál Sunset Boulevard, vyprávějící o stárnoucí hvězdě němého filmu Normě Desmond, která touží po znovuzískání staré slávy. V roce 1997 se na pódia dostal muzikál Whistle Down The Wind, v roce 2000 The Beatiful Game a v roce 2004 The Woman In White. Některá z jeho děl se dočkala též úspěšné filmové podoby, ať je ro Jesus Christ Superstar, Evita, či Fantom opery.

Úvodní foto: Andrew Lloyd Webber (©Profimedia)

Podcast