Kdo si odnese letošní ceny Grammy ?

Vloni byla za celoživotní přínos oceněna mezzosopranistka Marilyn Horne.

Kdo zaboduje v letošním ročníku cen Grammy se dozvíme v noci z neděle 3. na pondělí 4. dubna 2022. Vedle nominačních kategorií, v nichž se ceny udělují (o nominacích v oblasti klasické hudby za rok 2022 si můžete přečíst zde), uděluje Akademie každoročně také speciální Cenu Grammy za celoživotní dílo. V roce 2021 tuto cenu převzala v oblasti klasické hudby americká mezzosopranistka Marilyn Horne. A nutno dodat, že to byla čtvrtá cena Grammy, která završila a potvrdila mimořádně úspěšnou kariéru této letos 88leté operní pěvkyně.

Marilyn Horne se narodila 16. ledna 1934 v Bradfordu v Pennsylvanii. Zpěv studovala na univerzitě v Jižní Kalifornii a na hudební akademii v Santa Barbaře v Kalifornii. V roce 1954 byla vybrána, aby nazpívala part Dorothy Dandridge ve filmové adaptaci muzikálu Oscara Hammersteina Carmen Jones, jehož příběh vychází z Bizetovy Carmen.

Kariéru odstartovala rolí v evergreenu českého divadla a hudby.

V roce 1954 debutovala Marilyn Horne svou první operní rolí, kterou byla Háta (manželka sedláka Míchy, matka koktavého Vaška a macecha Jeníka) v opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. V roce 1956 ztvárnila roli Giulietty v Hoffmannových povídkách Jacquese Offenbacha v opeře v Gelsenkirchenu v západním Německu a v následujících třech sezónách tu zpívala například Fulvii v Händelově opeře Ezio, či Marii ve Vojckovi Abana Berga. V této roli vystoupila pak v roce 1960 i v San Francisku. Rok 1969 byl ve znamení jejího debutu v proslulé milánské La Scale, kde zpívala v oratoriu Igora Stravinského Oidipus Rex, a o rok později se odehrál její dlouho debut v Metropolitní opeře v New Yorku, a to v Belliniho Normě.

Následovala její strmá cesta vzhůru; byla jednou z opor MET, největší úspěchy slavila v tzv. „kalhotkových rolích“, jako je Rossiniho Tancredi nebo Händelův Rinaldo. Díky své schopnosti zpívat role, které byly původně napsány pro kastráty, pomohla vzkřísit i některé ve 20. století již zřídkakdy hrané opery.

Marilyn Horne je považována za jednu z největších mezzosopranistek všech dob.

Marilyn Horne byla a je jednou z nejopěvovanějších operních hvězd. Dvacet šest let byla první dámou Metropolitní opery a devětatřicet sezón strávila v opeře v San Franciscu. Mezi mnoha akademickými cenami, které během života obdržela, jsou četné čestné doktoráty institucí jako je Julliard School, Johns Hopkins University a další. 15krát byla nominována na cenu Grammy a čtyřikrát si tuto cenu i odnesla. V roce 1992 jí prezident George HW Bush udělil National Medal of Arts. O několik let později se stala držitelkou vyznamenání Kennedy Center Honor. Mezi mnoha mezinárodními vyznamenáními byla Marilyn Horne oceněna komandérem Řádu umění a literatury od francouzského ministerstva kultury a stříbrnou medailí Covent Garden za vynikající služby.

Foto: Profimedia

Podcast