Klasický první singl slavných britských „Brouků“ slaví 60

V tomto týdnu je to rovných 60 let od okamžiku, kdy legendární britská kapela The Beatles vydala svůj první singl s písní Love Me Do. Stalo se tak 5. října 1962.

Skupina Beatles je už dnes v jistém slova smyslu klasika. Jejich písničky patří bezesporu ke zlatému fondu populární hudby 20. století. Příběh slavné čtveřice se začal psát koncem 50. let v Liverpoolu, kde John Lennon založil skupinu The Quarrymen. Pod názvem The Beatles začali hráči vystupovat v roce 1960 a o dva roky později se složení kapely ustálilo v definitní podobě John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr. Beatles dodnes patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější kapely v historii populární hudby. Když hudební časopis Rolling Stone v roce 2003 sestavil žebříček nejlepších alb v dějinách populární hudby, Beatles se do první desítky dostali celkem čtyřikrát, a v roce 2004 umístil tento časopis Beatles dokonce na první místo v seznamu 100 největších umělců v historii. Uvedl také, že jejich novátorská hudba a kulturní vliv pomohly charakterizovat 60. léta 20. století a jejich vliv na populární kulturu je patrný ještě dnes. Jisté je, že svým oblečením, styly a výroky určovali Beatles trendy své doby, zatímco jejich vzrůstající zájem o společenské otázky ovlivnil společenské a kulturní převraty 60. let.

profimedia-0393169373 beatles 2.jpg

Pokud se týče jejich nahrávek, asociace RIAA (Asociace amerického nahrávacího průmyslu) na základě prodeje singlů a alb v Americe označila Beatles za nejprodávanější kapelu v historii a nejprodávanější hudební uskupení v historii Spojených států amerických. Ve Velké Británii vydali Beatles více než 40 singlů, alb a desek, které se vyšplhaly na první místa hitparád, a tento komerční úspěch se opakoval v mnoha dalších zemích. Jejich nahrávací společnost EMI odhadla, že jen do roku 1985 prodali přes miliardu desek a kazet po celém světě.

Skupina se záhy po svém vzniku začala zabydlovat v liverpoolských klubech. Pro svět ji objevil Brian Epstein, který v Liverpoolu pracoval v obchodě s deskami, stal se manažerem skupiny a byl jím až do roku 1967, kdy se v pouhých 32 letech předávkoval barbiturátem carbitol. Díky němu Beatles obdrželi pozvání od producenta firmy Parlophone George Martina k nahrávání do londýnských studií EMI na Abbey Road a z několika nahrávacích frekvencí se nakonec zrodil debutový singl Beatles s písní Love Me Do na titulní straně, který vyšel v říjnu 1962.

Jejich první album Please Please me z následujícího roku pak znamenal doslova začátek beatlemanie ve Velké Británii. Skupina začala koncertovat po celé Evropě a posléze i po celém světě. Během let 1963–1964 odehráli přes 200 velkých koncertů. V roce 1964 následovalo úspěšné turné po USA, vystoupení ve slavné Show Eda Sullivana a natočení prvního filmu A hard Day´s Night (Perný den) i stejnojmenného alba.

26. října 1965 obdrželi členové Beatles Řád britského impéria a vzápětí natočili další film s názvem „Help“ (Pomoc!). Hudebně se začali odklánět od jednoduchých textů o lásce a začali experimentovat se zvuky různých nástrojů, ať už to byl indický strunný nástroj sitár, či spolupráce se smyčcovým kvartetem, či dokonce symfonickým orchestrem.

V roce 1966, kdy byla kapela na vrcholu své slávy, rozhodli se Beatles skončit s živým vystupováním. Poslední živé vystoupení Beatles v Británii se konalo v květnu 1966 a jejich poslední koncert vůbec se uskutečnil v San Francisku 29. srpna 1966.

V roce 1967 vyšlo asi nejslavnější album kapely – Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band a v roce 1969 byli Beatles naposledy spolu ve studiu, když nahrávali album Abbey Road. V roce 1970 ještě vyšla deska Let It Be, to už ale bylo poté, co formace oznámila svůj rozpad.

Obecně se má za to, že za rozpadem skupiny stály prohlubující se rozpory a vzájemná rivalita mezi Johnem Lennonem a Paulem McCartneym, kteří byli autory většiny písní Beatles.

Za hlavního viníka rozpadu Beatles pak bývá pokládána Yoko Ono, partnerka Johna Lennona. Dcera movitého japonského bankéře a členka avantgardního výtvarného sdružení Fluxus se s Lennonem, tehdy ještě ženatým, seznámila v listopadu 1966 a pozvolna si jej zcela omotala kolem prstu. Zásadnějším problémem ovšem bylo to, že si osobovala právo zasahovat do tvorby skupiny, což zbylé tři muzikanty celkem pochopitelně iritovalo.

Faktem je, že podobně rušivým elementem se stala i fotografka Linda Eastman, dcera amerického právníka v oblasti showbyznysu a sběratele umění, s níž se v roce 1967 seznámil a o dva roky později oženil Paul McCartney.

V roce 1968 Beatles pracovali na takzvaném Bílém albu a hlavní protagonisté byli tak podráždění, že to byl nakonec jinak ten nejklidnější z Beatles, bubeník Ringo Starr, kdo jako první prohlásil, že končí. Stalo se tak 22. srpna, den poté, co na pražské Ruzyni začala přistávat první ruská vojenská letadla. Po čtrnácti dnech se Ringo vrátil, ale atmosféra při natáčení zůstala nadále napjatá.

Naplno a nevratně pak neshody propukly v roce 1969, když skupina jako svého manažera angažovala proti McCartneyho vůli Allena Kleina. K tomu se přidaly i finanční problémy společnosti Apple, kterou Beatles založili roku 1968 a na níž se, jak se ukázalo, nabalila řada podvodníků, kteří za pouhých devět měsíců vysáli z kapely neuvěřitelné sumy peněz. A pomyslnou třešničkou pak byl spor mezi dědici Briana Epsteina, gramofirmou EMI a společností Apple, při němž byly na čas zablokovány všechny tantiémy skupiny.

Dne 10. dubna 1970 oznámil Paul McCartney, že ze skupiny odchází, a tak se cesty čtyř slavných muzikantů definitivně rozešly. Všichni ale pokračovali v sólové kariéře a během téhož roku všichni čtyři natočili svá sólová alba.

Veškeré naděje na možné znovuzrození Beatles ukončila násilná smrt Johna Lennona v prosinci 1980, když zpěváka zastřelil vyšinutý fanoušek Mark Chapman. Zbylí členové skupiny – George Harrison, Paul McCartney a Ringo Starr – se pak sešli ke společnému muzicírování v únoru 1994, aby natočili dvě skladby z Johnovy pozůstalosti Real Love a Free As A Bird. V listopadu 2001 pak zemřel na rakovinu George Harrison.

Foto: Profimedia

Podcast