Nové soubory staré hudby I: New Dutch Academy

V další sérii o souborech staré hudby představujeme "nováčky" na tomto poli, které znáte z vysílání Classic Praha.

Slovem "nováček" myslíme soubory založené v novém miléniu. Ansámbl New Dutch Academy by se asi proti takovému označení ohradil: vždyť už funguje skoro dvacet let a na kontě má řadu zajímavých nahrávek a projektů.

Zakladatel a dirigent barokního orchestru The New Dutch Academy Simon Murphy dal o "narození" svého souboru vědět výrazným způsobem: uspořádal třídenní festival v jednom z majáků holandského osvícenství, v amsterodamském domě Felixe Meritise z 18. století, který živě přenášel holandský rozhlas.

Indiana Jones barokní hudby

Murphy pochází z Austrálie, z hudební rodiny. Ve čtyřech letech se začal učit hrát na housle, později přešel na violu. Absolvoval bakalářské studium hudební interpretace, muzikologie a výtvarného umění na univerzitě v Sydney. V roce 1996 se přestěhoval do Nizozemska, kde se dále vzdělával u předních představitelů hnutí staré hudby. Hojně vystupoval s legendárními osobnostmi, jako jsou Frans Brüggen a Gustav Leonhardt, ve významných evropských souborech autentických nástrojů, jako je The Orchestra of the 18th Century, a v letech 2000-2005 byl violistou Amsterodamského smyčcového kvarteta.

Za svůj svěží a inovativní přístup sklízí Murphy uznání mezinárodních médií i významná ocenění v oboru, včetně nizozemské ceny Edison Music Award. Nizozemský rozhlas Radio 4 mu dal přezdívku "Indiana Jones baroka".

Společně s New Dutch Academy úspěšně vrátil na mezinárodní mapu dříve opomíjené skladatele, včetně autorů vysoce kosmopolitní nizozemské symfonické školy 18. století. Takovým je i Carl Friedrich Abel, kterého znáte z vysílání Classic Praha.

Nejnovější album Murphyho a New Dutch Academy se jmenuje JET SET! a obsahuje díla Abela, Reichardta, Zeltera, Storaceho, Mozarta a Paisiella: hudební "tryskáče" 18. století, kteří objížděli kosmopolitní kulturní epicentra té doby, jako byl Londýn, Paříž, Berlín, Vídeň a Petrohrad. Soubor a dirigent i sólista v jedné osobě je představili v amsterdamském Concertgebouw. Australský Limelight Magazine označil album za "nápaditě koncipovaný a skvěle provedený projekt", britský Gramophone vyzdvihl Murphyho violovou hru v koncertu jako "skutečný vrchol" a nizozemský Luister ocenil projekt jako "jiskřivý a brilantní... expresivní, dobrodružnou, rafinovanou a zářivou nahrávku, které se podařilo osvětlit hudbu 18. století z jiného úhlu pohledu".

New Dutch Academy pokračuje v té nejlepší tradici nizozemských souborů staré hudby. Je doma na nejvýznamnějších festivalech staré hudby, jako jsou Händel Festspiele Halle, Bachfest Leipzig, Thüringer Bachwochen, Musikfestspiele Potsdam Sanssouci, Istanbul Music Festival, Roma Europa Festival a Festivals van Vlaanderen.

V současné době má Simon Murphy v hlavě rozsáhlé multidisciplinární projekty Garden of Eden a Gothic. Finalizuje také projekt Nizozemské korunovační klenoty - symfonické skvosty z Oranžského dvora. Jde o královskou hudbu z Haagu 18. století. Tento speciální nahrávací a koncertní projekt bude zároveň oslavou 20. výročí založení orchestru v roce 2022.

Foto www.newdutchacademy.nl

Podcast