Nové soubory staré hudby IV: V italské zahrádce

Il giardino armonico založil v roce 1985 Giovanni Antonini. Kosmopolitní složení orchestru je variabilní: od šesti až po třicet hudebníků.

Znáte jej z našeho vysílání, ale také třeba ze spolupráce s českou mezzosopranistkou Magdalenou Koženou. Soubor Il giardino armonico patří k předním světovým souborům dobových nástrojů. Sdružuje hudebníky z významných evropských hudebních institucí a zaměřuje se především na hudbu 17. a 18. století.

Instrumentální koncerty, doprovod skvělých pěveckých osobností, ale také opery pomohly souboru dostat se na vrchol scény staré hudby.

Po mnoha letech, kdy orchestr jako exkluzivní těleso společnosti Teldec dosáhl několika významných ocenění za nahrávky děl Vivaldiho a dalších skladatelů 18. století, uzavřel exkluzivní smlouvu se společností Decca/L'Oiseau-Lyre. Plodem je například nahrávka Händelovy kantáty Il Pianto di Maria s Bernardou Fink (na snímku s uměleckým vedoucím Giovannim Anoninim).

profimedia-0034430716.jpg

Spolupráce s divou Cecilií Bartoli vynesla souboru cenu Grammy, a to za "Vivaldi Album" (Decca, 2000). V roce 2009 na ni navázal úspěšný projekt Sacrificium oceněný platinovým albem ve Francii a Belgii a opět Grammy. Nejnovější projekt s Cecilií Bartoli je album Farinelli, jehož obálka vzbudila značné kontroverze. Zde je ukázka jedné z árií komponovaných pro tohoto fenomenálního kastráta.

Dalšími sólisty, které soubor pozval ke spolupráci, byli houslista Giuliano Carmignola, violoncelliska Sol Gabetta, klavírní duo Katia a Marielle Labèque, houslistka Viktoria Mullova (koncerty Antonia Vivaldiho) či Isabelle Faust (pětice koncertů Mozartových). Také album Alleluia (2013) a Händel in Italy (2015) s Julií Lezhnevou byly desky oceněné veřejností i kritikou. Za nahrávku Serpent & Fire s Annou Prohaskou získalo Il giardino cenu ICMA "Baroque Vocal".

Haydnovi ke 300. narozeninám

Giovanni Antonini inicioval dlouhodobý projekt natáčení všech Haydnových symfonií se souborem Il giardino armonico a Kammerorchester Basel. Haydn2032, jak zní název projektu, vyvrcholí v roce 300. výročí Haydnova narození. V listopadu 2014 vyšlo první album s názvem La Passione, dnes už je jich celkem patnáct a každé z nich ověnčené nějakou cenou.

Zakladatel souboru Giovanni Antonini se narodil v Miláně a studoval na Civica Scuola di Musica a na Centre de Musique Ancienne v Ženevě. Svou "zahrádku" založil roku 1989. S tímto souborem vystupoval jako dirigent a sólista na zobcovou a barokní příčnou flétnu v Evropě, Spojených státech, Kanadě, Jižní Americe, Austrálii, Japonsku a Malajsii. Je uměleckým ředitelem festivalu Wratislavia Cantans v Polsku a hlavním hostujícím dirigentem Mozarteum Orchester a Kammerorchester Basel.

Antonini je proslulý svou vytříbenou a inovativní interpretací klasického a barokního repertoáru a je také pravidelným hostem Berlínských filharmoniků, Concertgebouworkest, Tonhalle Orchester, Mozarteum Orchester, Lipského Gewandhausorchesteru, Londýnského symfonického orchestru a Chicagského symfonického orchestru.

Mezi jeho operní inscenace patří Mozartova Figarova svatba a Händelova Alcina v milánském Teatro alla Scala a curyšském Opernhausu, Händelův Giulio Cesare v Egitu a Belliniho Norma s Cecilií Bartoli na Salcburském festivalu.

Foto Profimedia

Podcast