Óda na pozemní lanovku, aneb případ ukradených autorských práv

Za vznikem proslulé neapolské písně Funiculì, funiculà stojí pozemní lanová dráha na Vesuv.

Zašli jste si také Prvního máje na Petřín, abyste podle nepsané tradice navštívili Karla Hynka Máchu a vyměnili si prvomájové políbení svým protějškem? A vyšlápli jste si na petřínský vrcholek pěšky, nebo jste využili lanovku ?

Lanovka je v podstatě geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích. Tedy v případě lanové dráhy pozemní, protože jejich mladší a podstatně odvážnější sestřičky, lanovky kabinové a sedačkové, už své těžiště odlepily od země.

Petřínská lanovka nebyla první

Ve světě i v našich zemích se nejdřív stavěly lanové dráhy pozemní; ty první u nás v Praze. A množné číslo je na místě, protože byly skutečně hned dvě - v roce 1891 se 30. května rozjela lanovka na Letnou a 25. července na Petřín. Obě projektovala kancelář inženýrů Reiter a Štěpán a měly podobnou konstrukci i pohon pomocí vodní převahy. Princip byl prostý. Do horního vozu lanovky se načerpalo takové množství vody, aby převážilo vůz dole; a řidič lanovky jen brzdil. Zdánlivě levný způsob provozu byl ovšem pochopitelně závislý na dostatku vody, takže došlo občas v letních měsících k přerušení provozu. Proto byla letenská lanovka už v roce 1903 poměrně ojedinělým způsobem zrekonstruována na elektrický pohon. Kvůli nezájmu ovšem přestala lanovka v roce 1916 jezdit a o šest let později byla zlikvidována.

profimedia-0161615109 lanovka na petřín.jpg

Petřínská lanovka měla šťastnější osud, proto ji k cestě na rozhlednu, kterou na vrchu Petřína postavil v roce 1891 během pouhých pěti měsíců a šesti dnů Klub českých turistů, můžeme využívat dodnes. První lanovka měla částečně jinou trasu než ta dnešní. Byla přímá, o něco kratší a dolní stanice stála o něco výš než ta nynější. Horní stanice se nacházela u restaurace Nebozízek. I tato lanovka jezdila na vodní pohon, a to až do první světové války, kdy byla doprava zastavena. Po válce lanovka znovu zahájila provoz v červnu 1932 a sloužila až do roku 1965, kdy musel být její provoz kvůli podmáčenému podloží po dlouhotrvajících deštích okamžitě zastaven. Do třetice se lanovka na Petřín po rozsáhlých sanacích petřínského svahu rozjela v roce 1985.

Pocta první italské pozemní dráze na Vesuv

Přesto, že Petřín je oblíbeným místem všech Pražanů i návštěvníků našeho hlavního města, kteří hojně lanovky využívají, nedostalo se české pozemní dráze takové pocty jako té, která v první polovině 20. století vedla na italský Vesuv. K její poctě totiž složil dnes velmi populární píseň Funiculì, funiculà slavný italský skladatel Lugi Denza.

Tato první italská pozemní dráha vedoucí až téměř na vrchol Vesuvu byla dostavěna v roce 1880 a sloužila až do roku 1944, kdy byla zničena sopečnými erupcemi. Lugi Denza svoji proslulou píseň zkomponoval k příležitosti jejího otevření, které se uskutečnilo 6. května 1880, a to na slova novináře a básníka Peppina Turca. Píseň je napsána v neapolštině, poprvé zazněla v hotelu Quisiana v Castellammare di Stabia a okamžitě zaznamenala obrovský úspěch. Byla proto v témže roce uvedena na festivalu neapolských písní La Festa di Piedigrotta, získala zde první cenu a je považována za píseň, která stála u zrodu obrovské popularity neapolských písní. Zpívá se v ní o tom, jak snadná je cesta lanovkou na vrchol hory, a zpěvák se v ní obrací ke své dívce s prosbou, aby tam s ním vyjela a vzala si ho za muže.

Osudný omyl stál Richarda Strausse autorské poplatky

Šest let po vzniku písně Funiculì, funiculà ji během svého pobytu v Itálii slyšel německý skladatel Richard Strauss, a protože se domníval, že jde o neapolskou lidovou píseň, použil její motivy ve své symfonické básni Z Itálie. Což ovšem neprošlo bez povšimnutí, mezi oběma skladateli tedy následně došlo k soudu o autorská práva, který Denza vyhrál, takže Strauss musel pokaždé, kdykoliv byla tato skladba hrána, platit Denzovi tantiemy.

Píseň měla a do dnes má ve svém repertoáru celá řada předních světových tenoristů; mezi prvními byli Mario Lanza, Benjamino Gigli, zpíval ji mimo jiné i proslulý Luciano Pavarotti a našla své místo i v repertoáru zpěváků jiných žánrů, například Karla Gotta.

Foto: Profimedia

Podcast