Pianisté současnosti IX: David Fray

Francouzský umělec zaujal zejména interpretací Bacha. "Hledám v něm lyriku," říká pianista.

David Fray (1981) bývá často srovnáván s Glennem Gouldem - především díky tomu, že v centru jejich repertoáru stojí J. S. Bach. Brzy čtyřicetiletý Francouz to ale nemá rád. "Gould byl novátor, ale nechápu, proč se tehdy hrál Bacha tak mechanicky," řekl v rozhovoru. On sám se zkušeností s Bachovými kantátami hledá v klavírním partu melodii, lyriku. Nejlépe vám tohoto rodáka z Tarbes u Pyrenejí představíme ve videu, které vzniklo při natáčení koncertů Johanna Sebastiana Bacha s Německou komorní filharmonií Brémy. Zachycuje hledání, cestu k ideální interpretaci.

Ve snímku Bruna Monsaingeona diváka zarazí velmi výrazná gestikulace i mimika pianisty. Však za ně také sklidil kritiku. On sám prý během natáčení kameru nevnímal a když se viděl na plátně, byl ze sebe v šoku. "Byl jsem tehdy hodně mladý a když zároveň dirigujete od klavíru, musíte gesta přehánět," vysvětluje s odstupem.

Chopina se bál

David Fray vyrůstal v rodině dvou pedagogů - otec se zaměřil na filosofii, matka na němčinu. Klavír si jej přitáhl ve čtyřech letech. Studoval na pařížské konzervatoři u Jacquese Rouviera. Větší pozornost získal, když obdržel druhou cenu na soutěži v Montréalu v roce 2004. Poté se s příznivým ohlasem setkaly i jeho desky: nejprve album se Schubertem a Lisztem, poté už zmíněné Bachovy koncerty.

Dlouho odmítal hrát Chopina, což je u Francouze přinejmenším zvláštní. "Vyhýbal jsem se mu dlouhých patnáct let," potvrzuje Fray a vysvětluje důvod: "Chopinova hudba je zároveň romantická i klasická, to se projevuje v pečlivé kompoziční práci. Je extrémně expresivní, ale vyžaduje k tomu velkou dávku skromnosti. Takže máte před sebou hudbu, která požaduje protichůdné elementy. Abych pravdu řekl, nebyl jsem si jistý, že dovedu naplnit všechny tyto kvality a stát se chopinovským hráčem. A ani teď si nejsem jistý, že jsem to dokázal," říká poté, co vydal album s Chopinovými mazurkami a nokturny.

Nakonec se tedy k hudbě Francouze s polským srdcem přece jen propracoval, a to díky Bachovi. "Jak známo, Chopin Bacha obdivoval a své studenty měl k tomu, aby jej studovali. Chopina sice vnímáme jako belcantového skladatele, ale v jeho pozdějších dílech je tolik kontrapunktu!" hovoří pianista o nelehké úloze najít interpretační svobodu podepřenou řádem. Za svůj vzor v tomto smyslu považuje německého pianistu Wilhelma Kempffa.

Posledním nahrávacím projektem, na němž David Fray spolupracoval se svým pedagogem z konzervatoře, je album se Schubertovými čtyřručními skladbami. Na videu vypráví o tomto skladateli leccos zajímavého. Ne nadarmo se o něm mluví jako o "perfektním příkladu uvažujícího pianisty".

David Fray má rád komorní hudbu. Mezi jeho stálé partnery patří houslista Renaud Capuçon, s nímž natočil Bachovy sonáty. Co se osobního života týče, Fray je ženatý s dcerou dirigenta Riccarda Mutiho a mají dceru.

A na závěr ještě jedna ukázka: na festivalu v Annecy zvolil David Fray promyšlený program rámovaný Bachovými preludii a fugami. Doprostřed krásně zapadnou dva skvosty: část z Rossiniho netypické mše a Beethovenova Appassionata.

Foto François Berthier

Podcast