Pianisté současnosti VIII: Francesco Piemontesi

Švýcar s italským jménem upoutává senzibilitou. Má rád českou hudbu.

Rodák ze švýcarského Locarna (1983) vyrůstal v trojjazyčné rodině, od dětství jej obklopovala italština, němčina i francouzština. Jeho pedagogy a mentory byli klavíristé zvučných jmen z celého světa: na vysoké škole v Hannoveru studoval u Aria Vardiho, poté úzce spolupracoval s Alfredem Brendelem a v Americe jej vedl Murray Perahia.

"Kvůli mému příjmení mě často považují za Itala. Ve skutečnosti jsem Švýcar a jsem rád, že mohu pokračovat v roli, jakou moje země často hrála: být kulturním ambasadorem Evropy."

Má pověst citlivého umělce, který disponuje specifickým temperamentem a do detailu promýšlí každou frázi. "Právě Alfred Brendel mě naučil lásce k detailu," říká Piemontesi. Ve slavné londýnské Wigmore Hall s velkým úspěchem uspořádal sérii recitálů nazvanou Mozartova Odyssea, během tří sezón uvedl všechny sonáty tohoto mistra vídeňského klasicismu.

Z Wigmore Hall je také tento záznam koncertu, na němž Piemontesi úchvatně hraje hudbu Franze Schuberta.

Piemontesiho záběr se však neomezuje pouze na hudbu klasicismu a raného romantismu. Jeho styl vynikne zejména na partiturách pozdně romantických: natočil Lisztova Léta putování, hraje Brahmse, obdivuje Dvořáka.

Jeho senzitivita z něj dělá ideálního partnera pro komorní hru. Stvrzují to umělecká partnerství na nejvyšší úrovni: s houslistkou Tabeou Zimmermann, pianistou Leifem Ovem Andsnesem, Yurim Bashmetem, Renaudem a Gautierem Capuçonovými nebo s Emerson Quartet.

Duší vědec

Byť se klavíru začal věnovat v raném věku, po střední škole uvažoval, zda se nevydat na dráhu vědce. Ke štěstí svému i publika nakonec hudba zvítězila. Roku 2007 získal cenu na prestižní bruselské soutěži královny Alžběty, pro léta 2009–2011 byl vybrán do projektu BBC New Generation Artists. Ale vášeň pro fyziku jej neopustila. „Někdy celé hodiny trávím studováním nových objevů ve snaze pochopit, kam se posouvá vědění naší společnosti,“ říká.

Vloni zahajoval Francesco Piemontesi Firkušného festival v Praze. Bohužel před prázdným auditoriem Dvořákovy síně Rudolfina. Záznam jeho recitálu, kde je například také slavná Sonáta h moll Franze Liszta, je možné zhlédnout zde:

U příležitosti jeho vystoupení na Firkušného festivalu se pianista vyznal k obdivu k české hudbě – nahrávka Dvořákova Klavírního koncertu g moll s Českou filharmonií a Rudolfem Firkušným prý patří k jeho nejoblíbenějším. S Jiřím Bělohlávkem a BBC Symphony Orchestra ostatně Dvořákův koncert natočil a s Českou filharmonií pod taktovkou Manfreda Honecka před třemi lety hrál Beethovenův třetí klavírní koncert.

Od roku 2012 je Piemontesi uměleckým ředitelem rozsahem malého, ale špičkovými umělci nabitého festivalu "Settimane Musicali" ve městě Ascona na jihu Švýcarska.

Foto Marco Borggreve

Podcast