Potrestaný prostopášník vstoupil na světová pódia před 235 lety

Premiéra Mozartovy opery Don Giovanni proběhla v pražském Nosticově divadle.

V říjnu 1787 zažila Praha velkou kulturní a společenskou událost. 29. října se ve Stavovském (tehdejším Nosticově) divadle uskutečnila světová premiéra opery Don Giovanni Wolfganga Amadea Mozarta, jednoho z největších hudebních géniů všech dob.

Plný název opery dvouaktové opery zněl Il dissoluto punito ossia il Don Giovanni (Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni) a Mozart ji napsal na libreto Lorenza da Ponte. Námětem díla, které Mozart pražskému Stavovskému divadlu věnoval, je život a smrt svůdníka, známého v literatuře také jako Don Juan. Autoři při komponování díla využili starou legendu o Donu Juanovi, která byla poprvé literárně zpracována madridským knězem Gabrielem Tellezem, který pod pseudonymem Tirso de Molina (1571–1648) napsal kolem 400 her. Juanovskou látku zpracovali také slavní dramatici Carlo Goldoni a Moliére.

Opera Don Giovanni bývá nazývána „operou oper“, čímž se naznačuje, že jde o jednu z vůbec nejlepších oper, které kdy byly složeny, a dodnes patří k nejžádanějším a nejpopulárnějším dílům vážné hudby na světě.

Objednávku na operu Don Giovanni dostal Mozart během svého pražského pobytu v lednu 1787, kdy byla v Praze s velkým úspěchem hrána jeho předchozí opera Figarova svatba. Mozart tedy přijel znovu do Prahy 4. října 1787 s rozpracovaným dílem, které ještě přepisoval, dokomponovával a dokončoval přímo na místě. Premiéra měla proběhnout už 14. října 1787 za účasti skladatele, musela být ovšem přeložena až na 29. října a slavnostní první provedení dirigoval sám Mozart.

Děj opery se odehrává v blíže neurčeném španělském městě. Hlavní hrdina Don Giovanni je místní prostopášník, který již zlomil srdce mnoha ženám, v čemž mu pomáhá jeho věrný sluha Leporello. Zasnouben je s urozenou Donnou Elvírou, ale má zájem kromě jiných krásných dam také o skromnou Donnu Annu, do jejíž komnaty se vloupá. Anninu čest brání její otec. Mezi ním a Giovannim se odehraje zápas a Annin otec je Giovannim zastřelen.

Mimo několika komických výstupů má dílo poměrně ponurý charakter. K jedné vraždě dojde hned na začátku prvního dějství, smrt najde i samotný prostopášník Don Giovanni v samém závěru opery. Jedna ze scén se odehrává dokonce přímo na hřbitově, a to když Don Giovanni posměšně zve hřbitovní sochu Komtura (zabitého otce Donny Anny) na hostinu. K překvapení publika socha pozvání příjme, aby mladého prostopášníka buď přiměla k pokání, anebo zahubila.

profimedia-0128584334 komtur.jpg

Socha Komtura hlídá Stavovské divadlo

Komturovu sochu můžete potkat v pražské Železné ulici u Stavovského divadla. Dílo vytvořila sochařka a malířka Anna Chromy a nazvala ji italsky Il Commendatore. Autorka jej ztvárnila jako postavu ducha – záhrobní stvoření bez obličeje. Milovníkům fantasy žánru možná může připomínat Nazgûla z Pána prstenů.

profimedia-0278837046 don juan.jpg

Od premiéry Dona Giovanniho 29. října roku 1787 byla opera nastudována více než 120krát

V českých zemích byla nejprve hrána německy. První uvedení v češtině se konalo 9. dubna roku 1825 v Nosticově divadle za hudebního nastudování Františkem Škroupem. Českých překladů bylo samozřejmě za více než 200 let existence opery několik. 27. září 1884 zazněla opera Don Giovanni poprvé na scéně Národního divadla v překladu Václava J. Novotného. V italském originále byla opera v Národním divadle uvedena až roku 1969.

Don Giovanni patří mezi nejhranější opery světa. Například sezóně 2015/2016 byla devátou nejhranější operou na světových jevištích.

Významné či zajímavé inscenace Dona Giovanniho

  • Vídeňská premiéra proběhla 1788; úpravy provedl Mozart, který ji také sám dirigoval; pražský úspěch se neopakoval
  • Britská premiéra proběhla v Divadle Jejího Veličensta v Londýně 12. dubna 1817
  • První provedení v USA se uskutečnilo v Park Theatre v New Yorku 23. 5. 1826
  • V londýnském uvedení z roku 1902 zpíval poprvé Dona Giovannio Enrico Caruso
  • V inscenaci pražského Národního divadla alternovala v roli doni Anny v letech 1919–1928 Ema Destinnová
  • V roce 1977 natočil režisér Joseph Losey film Don Giovanni
  • V roce 2014 natočila britská televizní stanice BBC 2 dokumentární film Mozart in Prague s Rolandem Villazónem. Mozartovu hudbu v něm natočil český soubor Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse
  • Dne 22. října 2016 proběhl v českých kinech přímý přenos z Metropolitní opery, v němž Leporella zpíval český basbarytonista Adam Plachetka

Foto: Profimedia

Podcast