První mobilní telefon představil jeho vynálezce Martin Cooper před 50 lety během procházky uprostřed Manhattanu

Je tomu přesně půl století, kdy byl uskutečněn první mobilní hovor. 3. dubna 1973 jej uskutečnil vynálezce a šéf společnosti Motorola Martin Cooper a ze svého mobilu volal svému největšímu konkurentovi Joelovi Engelovi, šéfovi výzkumného oddělení Bellových laboratoří.

Tři dekády trvalo, než se Martinu Cooperovi podařilo po desítkách let různých výzkumů konečně sestrojit funkční prototyp mobilního telefonu. Prototyp vážil 1133 gramů a jeho rozměry činily 229 × 127 × 45 mm. Akumulátor vydržel asi 30 minut hovoru a trvalo 10 hodin, než se zase plně nabil. Komerční nasazení bylo ovšem v té době ještě v nedohlednu.

profimedia-0038899873 motorola.jpg
  • Martin Cooper (©Profimedia)

Trvalo dalších deset let, než se mobilní telefony dostaly do prodeje. A opět u toho byla Motorola, která 6. března 1983 začala prodávat telefon DynaTAC 8000x. Ten už byl trochu menší a jeho hmotnost byla o 300 gramů nižší než u původního prototypu. Vydržel 30 minut hovoru (nebo 8 hodin v pohotovosti), měl LED displej a dokázal uložit 30 čísel. Vznikl na základě autotelefonů, které bylo tehdy možné spatřit v luxusních limuzínách a holywoodských filmech. Displej pocházel z kalkulaček značky HP, zářil červeně a vedle numerické klávesnice měl dalších devět tlačítek. Cena této novinka byla zhruba 4 000 dolarů, tedy asi 100 000 tehdejších korun československých.

Dnes už používá mobilní telefon kdekdo, ovládat jej umí i malé děcko a pevnou linku už používá skutečně jen málokdo. Telefony dokáží nejen zprostředkovávat hovory, posílat textové a obrazové zprávy, ale i fotografovat, navigovat, vyhledávat, platit nákupy ….

Příchozí hovor vám může ohlašovat klasické zvonění, ale i kokrhání kohouta, kostelní zvony, nebo štěkání psa. Byly ovšem doby, kdy jste si museli vybrat z pár tónů, které mobil nabízel, a tak často polovina tramvaje lovila v kapsách a kabelách, jestli nezvoní právě jejich telefon.

Dnes si můžete do mobilu nahrát jako vyzváněcí melodii cokoliv. Často to bývají hudební motivy a nezřídka i z oblasti klasické hudby. K té sáhla i společnost Nokia, když si jako jeden z prvních vyzváněcích tónů vybrala Grand Vals španělského kytarového virtuóza 19. století Francisca Tárregy. Vyzvánění se jmenovalo Nokia tune.

V dnešní době vám hovor může oznamovat třeba Mozartova Malá noční hudba, Beethovenova Devátá, nebo Vivaldiho Čtvero ročních dob. Někdy se ovšem může stát i pravý opak. Z koncertního pódia nezazní Haydn nebo Dvořák, ale naopak Nokia tune. Ať už jako nechtěný bonus nebo záměrně zaranžovaný koncertní kousek.

Úvodní foto: Martin Cooper, 2009 (©Sandy Huffaker—The New York Times/Redux)

Podcast