Soubory staré hudby IV: Academy of Ancient Music

Soubor barokních nástrojů pojmenovaný po slavné instituci 18. století patří k pilířům interpretace staré hudby.

Academy of Ancient Music, anglický soubor se sídlem v Cambridge, je jedním z mnoha ansámblů historicky poučené interpretace vzniklých v 70. letech. Pojmenování si vypůjčili od instituce, která v Londýně v 18. století prováděla současnou hudbu, tedy skladby autorů jako G. F. Händel, Giovanni Bononcini, Francesco Geminiani a dalších.

Zakladatel AAM, cembalista a dirigent Christopher Hogwood (1941–2014) byl na univerzitě v Cambridge spolužákem Johna Eliota Gardinera. Ten na toto plodné podhoubí vzpomíná ve své knize Hudba na nebeském hradě: "Můj hlas nebyl ojedinělý, i když to v té době možná tak působilo. Mým současníkem v Cambridgi byl nejen Christopher Hogwood, později považovaný za jednoho z nejvlivnějších zastánců hnutí historicky poučené interpretace staré hudby, ale i charismatický ,Krysař' (Pied Piper) David Munrow, který během sotva desetileté kariéry udělal pro popularizaci staré hudby v Británii víc než kdokoli jiný. Společně se slavným cembalistou Trevorem Pinnockem také vytvořili vlastní soubory s historickými nástroji – English Concert (1972) a Academy of Ancient Music (1973)."

Od počátku se AAM specializovala na hudbu 18. a raného 19. století. Jako první soubor historických nástrojů natočila v 80. letech komplet Mozartových symfonií. Poté k nim přidali symfonie Ludwiga van Beethovena a jeho klavírní koncerty. Za základní lze označit nahrávky Händelova Mesiáše a oper tohoto skladatele.

Zde je ukázka společného provedení Mozartovy Symfonie č. 40 g moll.

Spoustu dalších nahrávek nabízí AAM na svém youtube kanálu. K vidění je zde například celá opera Agrippina G. F. Händela!

Christopher Hogwood propagoval hnutí HIP (historically informed preformance – historicky poučené interpretace) na domácí půdě i za oceánem. Dlouhá léta vedl například Handel and Haydn Society v Bostonu, který je centrem staré hudby v USA. Dirigoval opery, velká oratorní díla, sám natáčel sólovou hudbu pro cembalo.

Připomínáme-li osobnost Christophera Hogwooda, nelze vynechat jeho vztah k české hudbě. Rád uváděl díla Bohuslava Martinů, a jedním z jeho posledních edičních počinů byl projekt Wranitzky – iniciativa pro znovuobjevení díla Pavla Vranického. A jeho posledním počinem byla příprava kritické edice sonát českého skladatele Leopolda Koželuha.

Z vedení Academy of Ancient Music se Hogwood ze zdravotních důvodů stáhl už v roce 2006. Nahradil jej cembalista Richard Egarr. Od nadcházející sezony ohlásila AAM dalšího uměleckého vedoucího: Laurence Cummingse.

Podobně jako další soubory staré hudby, i AAM občas ráda vyjde z této škatulky. Oslovila současného skladatele "duchovního minimalismu" Johna Tavenera a vydala nahrávku jeho Eternity's Sunrise. Po velkém ohlasu následovalo Total Eclipse. Snímky AAM najdete hlavně na labelu Harmonia Mundi, ale od roku 2013 má soubor vlastní vydavatelství.

Na Classic Praha vám nabízíme také nahrávky pořízené s Andrewem Manzem, například concerti grossi Händela a Geminianiho.

Foto Profimedia

Podcast