Soubory staré hudby VII: Les Arts Florissants

Především barokní opera se stala doménou francouzského souboru, který založil William Christie v roce 1979.

Vzkvétající umění - tak by se dal přeložit název ansámblu, který tvoří instrumentální skupina a malý sbor. Jeho zakladatel William Christie si jej vypůjčil z opery Marc-Antoina Charpentiera. Díla tohoto francouzského skladatele vytáhl z archivů a uvedl mnohdy v obnovené premiéře. A právě opera se stala oblastí, v níž tento ansámbl dobových nástrojů se sídlem ve francouzském Caen našel největší ohlas.

Jméno zakladatele obšem francouzsky nezní. A skutečně - Christie se narodil v Buffalu, stát New York. Studoval dějiny umění na Harvardově univerzitě, nastoupil na Yale. Ale za války ve Vietnamu se připojil k početné skupině mladých mužů, kteří s konfliktem nesouhlasili. Aby nemusel narukovat, odjel do Francie. Pracoval pod René Jacobsem a v roce 1979 založil vlastní soubor. Časem získal francouzské občanství a dnes už je také nositelem mnoha řádů, jimiž republika odměňuje zásluhy svých občanů.

profimedia-0069040901.jpg

"V historii souboru je mnoho důležitých momentů, ale jeden je opravdovým milníkem: inscenace opery Atys," vzpomíná dirigent. Šlo o představení díla Jeana Baptisty Lullyho v pařížské Komické opeře. Tato produkce z roku 1986 rozpoutala doslova renesanci barokní opery ve Francii.

Nejen Charpentiera, ale i další v té době všechno jiné než módní autory francouzského 17. a 18. století se tomuto Američanovi podařilo vrátit na pódia. "Jsem moc rád, že je baroko momentálně v kurzu," mohl při výročí 30 let od založení souboru konstatovat William Christie. "Ale já bych ho poslouchal, i kdybych měl být ten jediný, komu se líbí," dodal v rozhovoru pro deník Guardian.

Soubor se nejprve zaměřil na francouzskou barokní hudbu, které dokáže dát skutečně jedinečný esprit. V průběhu rozšířil svůj zájem o Henryho Purcella, G. F. Händela a další skladatele mimo Francii. Za sebou má obsáhlou diskografii (natáčel zejména pro Erato a Harmonia Mundi), řadu turné a bezpočet vystoupení. Své čtyřicáté výročí oslavili hudebníci speciálním koncertem, jehož atmosféra dokazuje neobyčejnou oblíbenost u publika a stálou svěžest v přístupu ke skladbám.

Barokní odysea, výprava plná dobrodružství a plná nádherných vokálních výkonů, je k vidění zde:

Foto Profimedia

Podcast