Strávila prázdniny v Římě a snídala u Tiffanyho. Před 30 lety zemřela jedna z největších filmových hvězd 20. století a módní ikona Audrey Hepburn

Před 30 lety přišel filmový svět o jednu z nejznámějších tváří filmového plátna 20. století, půvabnou Audrey Hepburn. Křehká herečka a módní ikona zemřela 20. ledna 1993 ve švýcarském Tolochenaz.

Americká herečka nizozemsko-britského původu Audrey Hepburn, vlastním jménem Audrey Kathleen van Heemstra Hepburn-Ruston, se narodila 4. května 1929. Přesto, že se narodila v Bruselu, své dětství strávila kvůli válce v mnoha zemích Evropy, především v Anglii a Holandsku. Její maminka pocházela z velmi staré a významné holandské rodové šlechty (rod van Heemstra); její příjmení Hepburn pak pochází od skotských šlechtických předků jejího otce Josepha Rustona.

profimedia-0658228945 audrey hepburn 2.jpg

Její rodiče se rozvedli, když byla ještě malá, a to kvůli podezření, že otec zpronevěřuje majetek Audreyiny matky. Audrey zůstala sama s matkou a během nacistické okupace Holandska za druhé světové války obě trpěly podvýživou. Na konci války už podvyživená šestnáctiletá dívka vážila sotva čtyřicet kilo, a tak není divu, že trpěla řadou nemocí, ať už to byla žloutenka, chudokrevnost, otoky či astma. Přesto, že v pozdějších letech média spekulovala o hereččině anorexii, lékaři prokázali, že její štíhlá postava a stav metabolismu jsou důsledkem dlouhodobé podvýživy za války.

Hned po skončení války se pak Audrey s matkou přestěhovaly do Londýna, kde Audrey, která od malička toužila stát se tanečnicí, začala studovat balet. Brzy však bohužel zjistila, že kvůli své tělesné výšce nemůže s kariérou tanečnice počítat. V té době už si ji ovšem v baletním souboru všimli muzikáloví a filmoví producenti a Audrey brzy získala první malé role v několika britských filmech. Přivydělávala si též jako modelka.

V roce 1951 se shodou náhod ocitla při natáčení jedné drobné roličky v hotelové hale, v jejímž sousedství, ve vedlejší místnosti, zrovna probíhal konkurz na divadelní hru Gigi. Autorka textu, slavná stará spisovatelka Colette, která byla na konkurzu přítomná, náhodou zahlédla rozesmátou, štíhlou, okatou Audrey s cigaretou v ruce a rozhodla se, že právě ona je ideální představitelkou její Gigi. Zaplatila jí na příštích několik měsíců hodiny herectví a premiéra na Broadwayi měla skutečný úspěch.

Následně se Audrey Hepburn objevila v několika holandských filmech. Tím prvním byl Nederlands in 7 lessen, ale cestu ke skutečné slávě nastoupila až poté, co přesídlila do Spojených států. Když v roce 1953 dostala roli v novodobé filmové pohádce Prázdniny v Římě vedle tehdy již hvězdného Gregory Pecka, zrodila se hvězda. Film měl ohromný úspěch, stal se první z legendárních romantických komedií andělské Audrey a filmová začátečnice dostala rovnou zlatého Oscara.

profimedia-0658221884 audrey hepburn 3.jpg

Tím byla odstartována série nejlepších milostných příběhů, mezi které Americký filmový institut zařadil hned pět filmů s Audrey Hepburn (Prázdniny v Římě, Sabrina, My Fair Lady, Dva na cestě, Snídaně u Tiffanyho). V průběhu své kariéry pak získala další čtyři nominace na Cenu Akademie za role ve filmech Sabrina, Příběh jeptišky, Snídaně u Tiffanyho a Čekej do tmy. Kromě toho se stala i módní ikonou, kterou napodobovaly ženy doslova po celém světě. Hranaté výstřihy, vysoké rukavice, kostýmky s malými kulatými límečky nebo sluneční brýle, které nosila ve filmu Snídaně u Tiffanyho, se staly vzorem elegance pro miliony žen. Svou poslední filmovou roli ztvárnila Audrey Hepburn ve svých 60 letech ve Spielbergově filmu Navždy.

Módní ikona chtěla být především matkou

Audrey Hepburn se stala novou módní ikonou. Byla symbolem elegance, osobního šarmu a noblesy, prototypem nevšední krásy, inteligence a mimořádné oduševnělosti. Disponovala velkým hereckým a pohybovým nadáním, plynule hovořila sedmi světovými jazyky.

Ze dvou manželství měla dva syny. Než se ovšem dočkala mateřské role, dvakrát potratila. Její prvním manželem byl o dvanáct let starší, dvakrát rozvedený herec a otec čtyř dětí Mel Ferrer. Strávili spolu 14 let. Vzali se ve Švýcarsku v roce 1954 a Audrey nadšeně zjistila, že je těhotná. V pátém měsíci ale potratila, zhubla na čtyřicet pět kilo, kouřila krabičku cigaret denně a topila se v depresích. Podruhé potratila během natáčení po pádu z koně a lékaři jí řekli, že s největší pravděpodobností nemá šanci nikdy dítě donosit. Audrey ovšem otěhotněla znovu, šest měsíců strávila na lůžku a v jednatřiceti porodila svého prvního syna Seana H. Ferrera. Do práce se vrátili po třech měsících po porodu, aby ztvárnila jednu ze svých později nejpopulárnějších rolí ve filmu Snídaně u Tiffanyho.

Audrey si vždycky přála velkou rodinu; podařilo se jí znovu otěhotnět, ale znovu potratila. A tak se pustila do dalšího natáčení. Jednalo se o My Fair Lady, film, který vznikl podle stejnojmenného muzikálu s Julií Andrews, který byl v té době velkým hitem na Broadwayi. Audrey se na roli Elizy Doolittle poctivě připravila, brala hodiny zpěvu a tance, ale uprostřed natáčení zjistila, že její zpěv bude nahrazen hlasem Marnie Nixon. Masmédia si celou aféru bohatě užila, Filmová akademie zrušila Audryinu nominaci na Oscara a cenu získala Julie Andrews za svou Mary Poppins.

Další oscarovou nominaci získala pak Audrey Hepburn za thriller Čekej do tmy (1967) v režii Terence Younga. V prosinci následujícího roku (1968) se rozvedla s Ferrerem a o rok později se znovu provdala, a to za italského psychiatra Andrea Dottiho, kterého potkala na palubě zámořské lodi. S nadšením proležela své další těhotenství a v jednačtyřiceti porodila druhého syna Luca Dottiho. Dotti ovšem trávil víc času na večírcích s kokainem a nezávaznými známostmi než s rodinou a Audrey během jejich třináctiletého manželství ještě dvakrát potratila.

Filmu už se pak věnovala jen sporadicky. Zmizela na celých sedm let, než se v roce 1976 objevila v nestandardní verzi příběhu Robin a Mariana a naposledy se před kamerou objevila ve Spielbergově romantické fantasy Navždy z roku 1989.

profimedia-0015760854 audrey hepburn 4.jpg

V roce 1988 se stala zvláštní velvyslankyní dětského fondu UNICEF a po zbytek svého života se věnovala zlepšováním podmínek pro děti v nouzi. Cestovala do rozvojových zemí, například do Somálska, kde se snažila pomáhat hladovějícím dětem. Zemřela 20. ledna 1993 ve švýcarském Tolochenaz na rakovinu tlustého střeva. Za její práci pro UNICEF jí byla posmrtně udělena humanitární cena. Má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Foto: Profimedia

Podcast