Těžkotonážní představitelka hlavní role, nedbalé nastudování, či společensky neúnosné téma? Co stálo za debaklem premiéry Verdiho Traviaty?

Přes 170 lety měla premiéru jedna z nejznámějších, nejromantičtějších a nejtragičtějších oper italského skladatele Giuseppe Verdiho.

Verdiho opera o třech dějstvích La traviata (česky Zbloudilá) vznikla na námět románu Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi a na českých jevištích je uváděna též jako Traviata nebo Violetta. Premiéru měla 6. března 1853, ale úspěch mělo až druhé nastudování s premiérou 6. května 1854. Autorem libreta je Francesco Maria Piave a dnes patří tato opera ke stálému repertoáru mnoha operních divadel po celém světě.

Příběh o slavné kurtizáně a idolu pařížské společnosti 40. let 19. století byl vlastně vůbec prvním významným operním dílem na současný společenský námět, a to bylo tím hlavním důvodem, proč diváci operu při první premiéře v roce 1853 v Benátkách nepřijali. Byli šokováni tím, že ústřední postavou je kurtizána, která je navíc vykreslená jako kladná postava.

Verdi si ovšem námět vybral záměrně a důvodem bylo kromě jiného i to, že našel paralelu mezi Dumasovým příběhem a vlastním životem. Sám totiž žil na venkovském statku se svou milenkou, jíž byla krásná a úspěšná sopranistkou Giuseppinou Strepponi. Spolu s nimi tam žily i její tři nemanželské děti, které měla z předešlých vztahů. Manželství oficiálně uzavřeli až v roce 1859 a žili spolu až do Giuseppininy smrti v roce 1897.

Stojí za neúspěchem premiéry kontroverzní téma nebo obezita hlavní představitelky?

Neúspěch prvního nastudování La traviaty byl způsoben několika příčinami. Tou hlavní a patrně i nejpodstatnější bylo už zmíněné a pro tehdejší společnost nepřijatelné téma a kurtizána jako ústřední postava celého díla. Violetta Valéry byla navíc pojata jako tragická postava, vzbuzující lítost. Smrtelně nemocná kurtizána Violetta brzy pochopí, že se své lásky k Alfredovi z důstojného rodu Germontů musí vzdát, a tak jej opouští a umírá v bídě. Přesto stále sní o štěstí opravdové lásky.

Jako další údajný důvod neúspěchu první premiéry byla též zmiňována obezita hlavní představitelky Fanny Salvini-Donatelli, která postupným předáváním této historky narostla až na neuvěřitelných 130 kg! Dalším možným důvodem bylo i doložené ledabylé hudební nastudování díla, včetně nevalných výkonů všech tří hlavních postav.

K nejznámějším scénám z opery patří “Libiamo, ne’ lieti calici”:

Foto ©Profimedia

Podcast