V Národním divadle byla první Desdemonou, Taťánou i Deborou. Múza skladatele Josefa Bohuslava Foerstera

Pře 87 lety zemřela operní pěvkyně Berta Foersterová, první žena skladatele Josefa Bohuslava Foerstera, sólistka pražského Národního divadla.

Sopranistka Berta Foersterová-Lautererová, neboli Bertha Laurer se narodila 11. ledna 1869 v Praze. Hru na klavír a zpěv se učila zprvu na pražské Žofínské akademii, poté v letech 1883–87 studovala zpěv u Antonie Plodkové-Panochové na pražské konzervatoři.

Jako sólová pěvkyně debutovala v pražském Národním divadle v roce 1887 v opeře Čarostřelec Carla Marii von Webera a ihned zaujala hlasovým výkonem, hereckou vyspělostí i půvabným zjevem. V pražském Národním divadle pak zůstala v angažmá v oboru mladodramatický soprán až do roku 1893. Zpívala tu například Desdemonu při české premiéře Verdiho opery Othello a Taťánu při české premiéře Evžena Oněgina pod taktovkou samotného Petra Iljiče Čajkovského. Objevila se také ve světové premiéře Dvořákova Jakobína v roce 1889. V roce 1888 se v pražském kostele svatého Václava provdala za hudebního skladatele Josefa Bohuslava Foerstera.

profimedia-0399980128  Berta Foersterová.jpg
  • Berta Foersterová-Lautererová jako Taťána v Čajkovského Evženu Oněginovi (©Profimedia)

Členkou Národního divadla v Praze byla Berta Foersterová-Lautererová do srpna 1893, kdy kvůli neshodě s vedením o výši platu přijala angažmá v Městském divadle v Hamburku, kam se oba manželé Foersterovi dočasně přestěhovali. Do Hamburské státní opery ji angažoval sám Gustav Mahler a další z německých hudebních velikánů Richard Wagner o ní prohlásil, že je to "žena obdivuhodného nadání, a intelektu".

V Hamburku se Berta vypracovala na uznávanou interpretku wagnerovských rolí, a kromě působení v divadle často vystupovala i na koncertech pořádaných v soukromých domech, kde často interpretovala manželovy písně. V roce 1897 odešel Gustav Mahler do Vídně a na jeho výzvu 1901 i odešla do Vídně i ona. Její repertoár ve Vídni obsáhl celou operní tvorbu významných autorů 19. století. Ve Vídni setrvala i po Mahlerově odchodu v roce 1907 a operní kariéru ukončila v roce 1913. Poté veřejně vystupovala už jen jako interpretka písní svého manžela, s nímž koncem roku 1918 po vzniku Československa přesídlila do Prahy. Tady se věnovala především hudebně nadanému synovi Alfredovi a vystupovala už jen koncertně. Alfred však bohužel v roce 1921 jako šestnáctiletý předčasně zemřel na horečnaté onemocnění.

Berta Foersterová zemřela 9. dubna 1936. 23. prosince téhož roku se Josef Bohuslav Foerster oženil s Olgou Dostálovou-Hilkenovou.

Úvodní foto: Berta Foersterová-Lautererová (©Jan Vilímek, Wikipedie)

Podcast