Vystupoval s Yehudi Menuhinem, Yo-Yo Mou i špičkovými jazzmany. Legenda mezi jazzovými houslisty Stéphane Grappelli

Před 115 lety se narodil jeden z nejlepších evropských jazzových houslistů Stéphane Grappelli, který během téměř sedmi desetiletí hrál se širokou škálou hudebníků. S kytaristou Django Reinhardtem založil proslulý Quintette du Hot Club de France, jednu z prvních jazzových skupin, složených pouze ze strunných nástrojů.

Stéphane Grappelli se narodil v Paříži 26. ledna 1908 Anně Hanocke Grappelli a Ernestu Grappellimu. Jeho matka zemřela, když byly Stéphan ještě malý chlapec, a tak se o něj staral otec sám. Před první světovou válkou jej umístil do sirotčince a poté, co se vrátil z války, vzal si syna domů a začal se starat o jeho vzdělání, v jehož rámci jej bral na koncerty a ve 12 letech mu koupil první housle. Stéphane nejprve studoval hru na klasické housle, dokonce krátce studoval i na pařížské konzervatoři, ale jakmile objevil jazz, klasická studia opustil.

Od svých 15 let začal doprovázet v místním kině němé filmy, a to jak na housle, tak na klavír. Začal také hrát v jazzovém orchestru, kde se poprvé setkal s romským kytaristou Django Reinhartem, s nímž v roce 1934 založil jazzový kvintet Hot Club de Paris a v letech 1935–1938 spolu hráli v nočním klubu La grosse pomme na Montmartre.

profimedia-0290631283 prappelli.jpg

Během druhé větové války hrál Grappelli v Londýně, od roku 1949 vystupoval opět s Django Reinhartem, a to především v Itálii, kde rovněž nahráli množství desek. Ostatně Grappelli nahrál stovky desek s hudebníky různých žánrů, například s jazzovým pianistou Oscarem Petersonem, houslistou Jean-Luc Pontym, vibrafonistou Gary Burtonem, popovým zpěvákem Paulem Simonem, hráčem na mandolínu Davidem Grismanem, rockovou skupinou Pink Floyd, ale i proslulým houslovým virtuózem Yehudi Menuhinem. Společně nahráli několik alb, vystoupili v britské televizi. O mnoho let později Grappelli vystupoval s Menuhinovým chráněncem Nigelem Kennedym.

profimedia-0383263247 grappelli, menuhin.jpg

Stéphane Grappelli a Yehudi Menuhin, Londýn, leden 1988 (© Profimedia)

V roce 1974 Grappelli debutoval v Carnegie Hall za podpory Diz Disley Tria anglo-kanadského jazzového kytaristy a banjisty Dize Dislayho. V 70. a 80. letech hrál s Dukem Ellingtonem, Benny Goodmanem, Benny Carterem a hráčem na mandolínu Davidem Grismanem. Nahrával a vystupoval také s hráčem na vibrafon Gary Burtonem.

V roce 1988 se na počest Grappelliho 80. narozenin uskutečnil slavnostní koncert v Carnegie Hall, na němž vystoupili jazzové hudebníci z celého světa, smyčcové kvarteto Juilliard ři violoncellista Yo-Yo Ma. V roce 1997 byl oceněn cenou Grammy Award za celoživotní dílo a je též komandérem Řádu čestné legie. Stéphane Grappelli zemřel 1. prosince 1997 v Paříži.

Foto: Stéphane Grappelli (© Profimedia)

Podcast