Zpíval na fotbalovém stadionu, porazil leukémii, dnes slaví 76. narozeniny. José Carreras

Vloni oslavil slavný španělský pěvec José Carreas půlkulatiny, letos slaví 5. prosince už 76. narozeniny. Proslavil se především interpretacemi árií z děl Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho, nazpíval i písně svého rodného Katalánska a světovou slávu získal především díky své účasti v projektu Tří tenorů spolu s Lucianem Pavarottim a Plácidem Domingem.

José Carreras, narozený jako Josep Carreras, pochází z katalánské Barcelony. Hudební nadání projevoval už v útlém dětství a na veřejnosti se poprvé představil v osmi letech, když zazpíval ve španělské rozhlase árii La donna è mobile z Verdiho opery Rigoletto. V jedenácti letech se poprvé postavil na divadelní prkna v barcelonském Gran Teatre del Liceu jako v roli vypravěče v opeře Manuela de Fally El retablo de Maese Pedro a v malé roli v druhém dějství Pucciniho opery Bohéma.

Po studiích na barcelonské konzervatoři debutoval v Barceloně v roce 1970 jako Ismael ve Verdiho opeře Nabucco a v Belliniho opeře Norma. Svým výkonem upoutal pozornost slavné sopranistky Montserrat Caballé, která ho pozvala k účasti na představení Donizettiho opery Lucrezia Borgia a dostavil se Carrerasův první velký úspěch. S Montserrat Caballé se pak na jednom jevišti znovu setkal v řadě dalších oper.

profimedia-0325674875 carreras caballé.jpg

V roce 1972 se José Carreras představil v USA v roli Pinkertona v Pucciniho Madam Butterfly, v roce 1973 v Londýně a o rok později i ve Vídni ve Verdiho Traviattě. V 28 letech už Carreras zpíval v 24 různých operách. V roce 1978 nastudoval Dona Carlose ve stejnojmenné opeře pro salcburský festival s dirigentem Herbertem von Karajanem.

Roku 1984 obdržel José Carreras Zlatou medaili katalánské vlády. V roce 1987, kdy byl Carreras na vrcholu své kariéry, mu byla diagnostikována leukémie a lékaři mu dávali jen malou šanci na vyléčení a přežití, dokonce jen 1 ku 10. Po tvrdé léčbě (včetně radioterapie, chemoterapie a autotransplantace kostní dřeně) se mohl Carreras opět vrátit na svou profesionální uměleckou dráhu. V roce 1988 založil Fundación Josep Carreras contra la leucemia (Nadace José Carrerase proti leukemii), která podporuje výzkum leukémie a udržuje banku dárců kostní dřeně, a postupně se vrátil i na operní i koncertní pódia; v letech 1988 a 1989 se vydal na turné comebackových recitálů s Montserrat Caballé.

22. září 2003 José Carreras slavnostně otevřel v městě Fuenlabrada divadlo, které nese jeho jméno, o pět let později, 17. června 2008 oslavil vystoupením v Teatre del Liceu v Barceloně padesát let od svého debutu na tomto jevišti.

José Carreras má na svém kontě celou řadu nahrávek; jejich množství přesahuje číslo 120 a vedle kompletních oper se jedná i o lidové písně, vánoční koledy, populární písně, sakrální hudbu, či muzikály Andrew Lloyda Webbera. Nahrávky jsou nejen ve španělštině, ale i v katalánštině, angličtině, italštině, němčině, francouzštině, portugalštině a dokonce i v čínštině nebo korejštině.

profimedia-0109178028 carreras gott.jpg

Carreras se opakovaně představil i českým divákům a na svých pražských koncertech si zazpíval i duet s Karlem Gottem.

profimedia-0068607380 tři tenoři.jpg

Tři tenoři

V roce 1990 se uskutečnilo legendární vystoupení tří tenorů spolu s Plácidem Domingem a Lucianem Pavarottim v Caracallových lázních v Římě. Uskutečnilo se v předvečer finále mistrovství světa ve fotbale 1990 a původně bylo koncipováno s cílem získat peníze pro Carrerasovu nadaci. Následovala další úspěšná společná vystoupení a odhaduje se, že například televizní přenos koncertu Three Tenors v roce 1994 v Los Angeles sledovalo přes miliardu lidí na celém světě. Koncert v Caracallových lázních byl zaznamenán i na CD a jen do roku 1999 se tohoto CD s nahrávkou z prvního koncertu Three Tenors prodalo odhadem 13 milionů kopií, což z něj dělá nejprodávanější klasickou nahrávku všech dob.

profimedia-0020493566 tři tenoři 2.jpg

Rodina

Carrerasův otec Josep Carreras i Soler pracoval jako dopravní policista. Původně byl učitelem francouzštiny, ovšem během španělské občanské války bojoval na republikánské straně, a když se v roce 1939 dostala k moci Francova vláda, už mu nebylo dovoleno učit. Matka Antonia Coll i Saigi provozovala v Barceloně malý kadeřnický salon. Ke své matce, která byla od Josého dětství pěvně přesvědčena, že z něj jednou bude skvělý zpěvák, měl Carreras velmi blízko. Proto jej její brzká smrt (zemřela na rakovinu, když mu bylo 18 let) velmi zasáhla. Později ve své knize José Carreras: Životní příběh, řekl, že "dokonce i teď, pokaždé, když jdu na pódium, vždycky, vždycky, na ni rychle myslím."

V roce 1971 se Carreras oženil s Mercedes Pérez. Měli dvě děti: syna Alberta (* 1972) a dceru Julii (* 1978). Manželství skončilo rozvodem v roce 1992. V roce 2006 se Carreras oženil s Juttou Jäger, ale v roce 2011 se rozešli.

Synovec José Carrerase, David Giménez Cerreras, je dirigentem a ředitelem Orquesta del Vallés, od konce 90. let dirigoval mnoho Carrerasových koncertů, mimo jiné například i jeho open-air koncert v Barceloně v roce 1998, který se uskutečnil u příležitosti 10. výročí založení Carrerasovy nadace proti leukemii a jehož se zúčastnilo více než 50 000 lidí.

Foto: Profimedia

Podcast