Český filharmonický sbor Brno

5.11.2014 / Pořady

V dalším pořadu cyklu Dobyli svět bude poprvé řeč o umělcích, kteří nejenže ještě žijí, ale jsou na vrcholu svého uměleckého snažení a mezinárodní kariéry. Půjde o Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou.

Český filharmonický sbor Brno patří dnes k nejlepším a nejvyhledávanějším profesionálním tělesům v Evropě. Sbor se zaměřuje především na oratorní, kantátový a v poslední době i operní repertoár všech období. Ročně vystoupí na cca 90 koncertech u nás i v zahraničí. 
Sbor spolupracuje se všemi českými a mnoha zahraničními orchestry a dirigenty i sólisty,
je pravidelným hostem mezinárodních festivalů a koncertů, nahrál řadu CD pro významná česká i evropská vydavatelství.

Svou vysokou kvalitu sbor potvrdil získáním dvou cen ECHO KLASSIK za rok 2007: titul „Soubor roku 2007“ za nahrávkuBrucknerových Duchovních motet a titul „Nahrávka roku 2007“ zaLisztovo oratorium Kristus. Úspěchy slaví i další nahrávky Českého filharmonického sboru Brno – P. Klenau “ Die Weise von Liebe und Tod des Cornetts Christoph Rilke”, byla nominována na prestižní dánskou cenu “Danish P2 Music Prize“ v kategorii symfonická nahrávka roku 2008. Nahrávka sklady B. A. Zimmermanna „Requiem für einen jungen Dichter“ získala v lednu 2009 cenu německých kritiků – „Preis der Deutschen Schallplattenkritik“. Nejvýznamnější kritický časopis v Japonsku Geijutsu Disc Review udělil v září 2011 Českému filharmonickému sboru Brno za live nahrávku Dvořákova Requiemprestižní ocenění „TOKUSEN“. 

Hudebním ředitelem a sbormistrem Českého filharmonického sboru Brno je Petr Fiala (*1943). Sbor založil v roce 1990 a pod jeho vedením se sbor propracoval mezi špičková evropská sborová tělesa.

O pravdivosti těchto slov a kvalitách sboru se můžete přesvědčit v dalším díle pořadu Dobyli svět – v premiéře v pátek 7. listopadu v 19:00, v reprízách v pondělí 10.11. ve 12:00, nebo ve středu 12.11. ve 22:00.
Pořad připravují a moderují Jiří Hlaváč a Jiří Besser.