Dirigent Zbyněk Müller na Classic Praha

3.11.2014 / Pořady

Zbyněk Müller se hudbě věnuje od dětství. V šesti letech se začal učit hře na klavír, ve dvanácti hře na hoboj. Ve 14 letech byl přijat na pražskou konzervatoř, kde studoval hoboj a dirigování a ve studiu obou oborů pak pokračoval na pražské HAMU.

Během studií se prosadil v mnoha národních i mezinárodních interpretačních soutěžích, například v roce 1989 žískal 1. cenu v mezinárodním kole soutěže Concertino Praga, v roce 1996 pak 2. a 4 další ceny v mezinárodní interpretační soutěži Pražského jara. V roce 1996 mu byla udělena Cena Josefa Hlávky, o rok později obdržel od Společnosti Bohuslava Martinů cenu za nejlepší provedení díla tohoto skladatele na karlovarském festivalu „Mladé pódium“. 

Dva roky byl prvním hobojistou Opery Národního divadla v Praze, v letech 1995-2005 zastával místo sólohobojisty v Pražské komorní filharmonii. Je spoluzakladatelem dechového kvinteta „In uno spirito“, které získalo v roce 1995 cenu „Prix Mercure“ v rakouském Semmeringu. 

Jako dirigent spolupracoval zpočátku nejvíce s Pražskou komorní filharmonií, kde během deseti let dirigoval více než 50 koncertů.  Postupně se stal pravidelným hostem řady českých symfonických těles, v roce 2004 debutoval s orchestrem FOK, v roce 2010 pak s Českou filharmonií. V letech 2004/05 byl šéfdirigentem Kladenského symfonického orchestru. Dále hostoval v Maďarsku, Japonsku či Polsku. V roce 2005 začala pak jeho pravidelná spolupráce se Státní filharmonií Košice, kde se počínaje sezonou 2008/09 stal šéfdirigentem.

Intenzivně se věnuje také opeře – v pražském Národním divadle se od r. 2000 stal postupně dirigentem inscenací Don Giovanni, Kouzelná flétna, Figarova svatba (W. A. Mozart), Osud (L. Janáček), Adriana Lecouvreur (F. Cilea), Aida (G. Verdi), Řecké pašije (B. Martinů), Carmen (G. Bizet), Samson a Dalila (C. Saint-Saëns), Rusalka a Jakobín (A. Dvořák), Hoffmannovy povídky (J. Offenbach) a opery La Conquista (L. Ferrero), kterou nastudoval a provedl v r. 2005 jako světovou premiéru.

Vedle působení v Národním divadle spolupracoval též se zahraničními operními domy, jako Teatro Real Madrid, nebo Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf-Duisburg, kde nastudoval novou inscenaci Dona Giovanniho (2005), v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě nastudoval v roce 2011 operu Fedora Umberta Giordana) Věnuje se též soudobé hudbě konzervativních směrů a je aktivním propagátorem děl podobně založených českých skladatelů.

Premiéra pořadu je připravena na úterý 4. listopadu v 19:00, reprízy na středu 5.11. ve 12:00 a pátek 7.11. 22:00.