Bohuslav Matoušek

4.7.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

40. díl pořadu Dobyli svět Jiřího Hlaváče a Jiřího Bessera je věnován českému houslistovi a violistovi Bohuslavu Matouškovi..

Bohuslav Matoušek se narodil v roce 1949 v Havlíčkově Brodě. Hudební nadání, stejně jako svoji celoživotní hlubokou náklonnost k hudbě Bohuslava Martinů, zdědil pravděpodobně po své mamince. Ta často vzpomínala, jak při očekávání příchodu svého syna na svět účinkovala celou sezónu na scéně Národního Divadla v Martinů zpívaném baletu Špalíček.

Hře na housle se začal učit v pěti letech ve třídě profesora Zdeňka Němce a jeho studentem zůstal až do svých osmnácti. Od třinácti let také dojížděl do Prahy na soukromé hodiny k profesoru Jaroslavu Pekelskému. Několikrát se zúčastnil celostátní houslové soutěže Jaroslava Kociána v Ústí nad Orlicí a pokaždé také zvítězil (1962 absolutní vítězství, 1963 a 1966 laureát soutěže). Jeho dalším úspěchem byla 1. cena v rozhlasové soutěži za interpretaci české soudobé hudby v roce 1965.

Po maturitě na havlíčkobrodském gymnáziu studoval na Hudební Akademii Múzických Umění v Praze u prof.Jaroslava Pekelského a později u prof. Václava Snítila.

Dnes Bohuslav Matoušek patří k nejvýznamnějším českým houslistům a violistům. V současnosti je docentem na Hudební fakultě AMU v Praze a na JAMU v Brně.

Premiéru uslyšíte v pátek 5. července v 19:00, reprízy jsou připraveny na neděli 7.7. v 9:00 a středu 10.7. ve 22:00.