Božský Čech Josef Mysliveček

27.12.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová

Další díl pořadu Dobyli svět je věnován Jedné z velkých osobností české hudební emigrace 18. století Josefu Myslivečkovi.
Narodil se v Sovových mlýnech na pražské Kampě. Otec byl mlynář a člen sboru zemských přísežných mlynářů, matka se jmenovala Anna.

Hudbu studoval v Praze u Josefa Segera a v Itálii, kam natrvalo odešel roku 1763 , u Giovanni Battisty Pecesttiho. Jako skladatel prožil závratnou kariéru. Složil téměř 30 oper, 10 oratorií, řadu symfonií, koncertů, overtur a množství komorní a chrámové hudby. Byl nazýván „božským Čechem“ (Il divino Boemo). Řada děl se nedochovala nebo dosud nebyla objevena. Rukopisy jsou rozšířeny po celém světě v různých archivech i v soukromých sbírkách (Rusko, Rakousko, Itálie, Německo, Dánsko, Francie, Belgie, státy bývalé Jugoslávie, Portugalsko, Holandsko, Polsko, Maďarsko).

O dalších životních osudech Josefa Myslivečka se dozvíte více od Jiřího Hlaváče a Jiří Bessera v premiéře pořadu v pátek 28. prosince v 19:00, nebo v reprízách v neděli 30.12. v 9:00 a ve středu 2.1. 2019 ve 22:00.