„Chopinista“ Ivan Klánský

21.2.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

V mládí se přední český klavírista a pedagog Ivan Klánský jako jediný Čech probojoval do finále slavné Chopinovy soutěže ve Varšavě. Od té doby byl považován za „dvorního interpreta“ Chopinovy hudby. Věnuje se ovšem samozřejmě i hudbě řady další skladatelů. O tom vás ostatně přesvědčí i v dalším díle pořadu Dobyli svět jeho autoři a průvodci Jiří Hlaváč a Jiří Besser.

Ivan Klánský se jako laureát nejprestižnějších mezinárodních soutěží (Bolzano 1967, Neapol 1968, Bachovská soutěž Lipsko 1968, Varšava 1970, Barcelona 1970, Fort Worth v Texasu 1973, Santander 1976) se stal již v době studií na pražské Akademii múzických umění vyhledávaným sólistou a komorním hráčem. Od té doby má na svém kontě více než čtyři tisícovky koncertů na pódiích čtyř světadílů. Nejčastěji ho slýchá publikum v Německu, Švýcarsku, Anglii, Francii a Španělsku, každoročně koncertuje v Jižní Americe, navštěvuje i Spojené státy, Kanadu a Japonsko.

V současné době spojuje Ivan Klánský svou interpretační činnost s mimořádně úspěšnou prací pedagogickou. Od roku 1983 je profesorem Hudbení fakulty Akademie Múzických umění v Praze, od roku 1997 tam působí jako vedoucí Katedry klávesových nástrojů. Dále je od roku 1991 profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu. Vedl také mistrovské kurzy v Dublinu (1982-1986) a Bad Sulgau (od 1997). Sám vystudoval Pražskou konzervatoř u Valentiny Kameníkové (1963-68) a Hudební fakultu AMU v Praze u Františka Raucha (1968-73). 

Významné je jeho působení v oblasti organizace hudebního života v Čechách. V letech 1995-98 působil jako předseda Chopinovy společnosti, dnes je čestným prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních a předsedou poroty Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina. Rovněž vykonával práci předsedy Rady Kruhů přátel hudby při Nadaci Českého hudebního fondu. 

V neposlední řadě je Ivan Klánský vynikajícím komorním hráčem, členem světově proslulého Guarneri tria Praha, které bylo založeno v roce 1986. Ansámbl pravidelně vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech a v důležitých hudebních centrech; je zván na rozsáhlá koncertní turné po Evropě, Kanadě, Austrálii, Severní a Jižní Americe a Japonsku. Trio hraje dodnes v původním obsazení (Čeněk Pavlík – housle, Marek Jerie – violoncello), což svědčí o vysokých lidských kvalitách hudebníků a jejich pevném vztahu. 

Mistrovské ovládání nástroje jak ve smyslu virtuózním, tak v citovém výrazu, který je neodmyslitelný zvláště ve skladbách sdělujících rozpoložení ducha a nitra skladatele, řadí dnes Ivana Klánského mezi světovou špičku. 

Premiéra pořadu je připravena na pátek 22. února v 19:00, reprízy na neděli 24. 2. v 9:00 a středu 27.2. ve 22:00.