Dirigent Vladimír Válek

25.7.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

Další díl pořadu Dobyli svět Jiřího Hlaváče a Jiřího Bessera je věnován přednímu českému dirigentovi Vladimíru Válkovi.

Vladimír Válek zahájil svoji kariéru v roce 1975 jako dirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. V roce 1985 se ujal místa šéfdirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu a v této funkci působil do roku 2011. Od roku 1996 rovněž zastával plné desetiletí post dirigenta České filharmonie. V sezoně 2002/03 byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem orchestru Osaka Symphoniker, v letech 2004-2007 vykonával funkci šéfdirigenta Slovenské filharmonie. 

Vedle uvedených angažmá je umělec pravidelným hostem u významných světových symfonických orchestrů, hostoval např. s Izraelskou filharmonii, MDR orchestr Lipsko, vídeňským Tonkünstler a orchestrem ORF, Japan Philharmonic Orchestra, Yomiuri Symphony Orchestra či National Taiwan Symphony Orchestra. 

Na svém kontě má Vladimír Válek přes tisíc nahrávek pro různé rozhlasové stanice, je zván k vystoupením na mezinárodních festivalech mj. v Linci, Aténách, Istanbulu, Vratislavi, Montreaux, Lucernu, pravidelně hostuje na Pražském jaru, Bratislavských hudebních slavnostech aj. 

Diskografie Vladimíra Válka obsahuje přes sto titulů pro firmy Pony Canyon, Harmonia Mundi, Supraphon, Radioservis. Jeho nahrávka klavírních koncertů Ervína Schulhoffa se sólistou Janem Simonem a rozhlasovými symfoniky získala cenu světové hudební kritiky na MIDEM Classic v Cannes 1996 (Cannes Classical Award). K nejvýraznějším nahrávacím projektům z posledního období patří komplety symfonií Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského a Bohuslava Martinů - v podání SOČRu a jeho šéfdirigenta je vydala společnost Supraphon. 

V říjnu 2010 převzal z rukou prezidenta republiky Václava Klause medaili za zásluhy. 

Pořad věnovaný Vladimíru Válkovi uslyšíte v premiéře v pátek 26. července v 19:00, reprízy jsou připraveny na neděli 28.7. v 9:00 a středu 31.7. ve 22:00.