Dirigent Zdeněk Košler

Dobyli svět

V dalším díle pořadu Dobyli svět bude v centru pozornosti Jiřího Hlaváče a Jiřího Bessera stát významný český dirigent Zdeněk Košler.

Zdeněk Košler pocházel z muzikantské rodiny. Jeho otec byl členem orchestru Národního divadla, mladší bratr Miroslav je výraznou osobností české sbormistrovské reprezentace.
Po maturitě na reálném gymnáziu studoval Zdeněk Košler na Akademii múzických umění. V roce 1948 nastoupil do pražského Národního divadla jako korepetitor, poté získal angažmá v Olomouci.
V roce 1959 zvítězil na dirigentské soutěži v Besanconu (repertoárem zaměřeným na francouzskou hudbu), v roce 1963 následovalo ještě slavnější vítězství v dirigentské soutěži Dimitrije Mitropoulose v New Yorku – jedním z ocenění byla roční spolupráce s Leonardem Bernsteinem. V letech 1962–1964 působíïl Košler jako dirigent v ostravské opeře, kde premiéroval celou řadu oper (Prokofjevův Semjon Kotko, Evžen Oněgin, Mistři pěvci norimberští, znovu Věc Makropulos, Salome i Rusalku). V roce 1965 ve Vídeňské státní opeře pohostinsky premiéroval Straussovu Salome, V letech 1966-1967 dirigoval ve Vídni s Vídeňskými symfoniky velký dvořákovský cyklus se všemi devíti symfoniemi. Koncem šedesátých let, na pozvání Waltera Felsensteina, hostoval v Komické opeře v Berlíně.
V roce 1971 se stal druhým dirigentem České filharmonie a šéfem opery v Bratislavě. V letech 1979–1985 působil jako šéfdirigent opery Národního divadla v Praze, kam se později vrátil ještě v roce 1990. Roku 1992 odešel do důchodu, ale znovu se chopil nové práce. Kromě jiného stihl dát velký „zakladatelský impuls“ Českému národnímu symfonickému orchestru.
Košlerovo umění bylo známé i za hranicemi. Svědčí o tom kritiky z četných zájezdů po Anglii, Rakousku, Spojených státech či Kanadě. Největší popularitě se těšil v Japonsku, kde hostoval s různými orchestry celkem třicetkrát.
Zdeněk Košler byl dirigentem s fenomenální pamětí a dokonalým sluchem, nejen tím vzbuzoval v každém muzikantovi přirozený respekt. S Českou filharmonií provedl řadu děl, která obohacují klasický repertoár. Koncerty se vyznačovaly objevnou dramaturgií a vysokými nároky na interprety. Pokaždé dirigoval zpaměti, pokaždé orchestr dokonale připravil. Jako dirigent je podepsán pod celou řadou vynikajících nahrávek vážné hudby.

Premiéra pořadu je připravena na pátek 8. listopadu na 19 hodin, reprízy jsou připraveny na neděli 10.11. v 9:00 a středu 13.11. ve 22:00.

Podcast