Elektromechanik na operních prknech

31.1.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

Český operní pěvec – tenorista Vilém Přibyl byl vyučeným elektromechanikem a topenářem. Po druhé světové válce složil maturitu na Strojní průmyslovce v Praze. Poté pracoval jako projektant. Od svých 25 let ovšem soukromě studoval zpěv a od roku 1952 zpíval v opeře. Nejprve tomu tak bylo čistě amatérsky v Hradci Králové v místní ochotnické Lidové opeře, v roce 1959 pak ve věku 34 let získal své první profesionální angažmá v operním souboru v Ústí nad Labem. Zde působil dva roky a v roce 1962 odtud natrvalo odešel zpívat jako sólista do Brna do brněnské opery (dnešního Národního divadla v Brně), kde už zakotvil natrvalo. Během tohoto svého angažmá také vystudoval zpěv na brněnské JAMU. Často hostoval v pražském Národním divadle a nahrával na gramofonové desky. Jeho druhou takřka domovskou scénou byl Royal Opera House v Covent Garden v Londýně. Zde se proslavil zejména rolí Florestana v opeře L. v Beethovena Fidelio.
Od poloviny 80. let již nemohl vystupovat, protože prodělal mozkovou mrtvici. Přesto se až do konce života věnoval pedagogické činnosti.

Připomeňte si jeho krásný hlas v dalším díle pořadu Dobyli svět Jiřího Hlaváče a Jiřího Besserapátek 1. února v 19:00. Reprízy jsou připraveny na neděli 3. 2. v 9:00 a středu 6. 2. ve 22.00.