Houslista Václav Snítil

17.1.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

Český houslista a pedagog Václav Snítil studoval hru housle u profesora Jaroslava Kociana a skladbu u Vítězslava Nováka. V roce 1953 absolvoval u profesora Jaroslava Pekelského na AMU. Krátce působil jako koncertní mistr v Armádní opeře a v činoherním orchestru Národního divadla v Praze.

Jako sólista uvedl houslové koncerty Roberta Schumanna,  Karla Amadea Hartmanna a další stěžejní díla houslové literatury. Pravidelně vystupoval na Pražském jaru. V jeho repertoáru je i řada děl soudobých skladatelů (Iši Krejčího, Viktora Kalabise, Václava Sommera, Jiřího Srnky), z nichž některá mu byla připsána.

Věnoval se také komorní hře. Byl členem Vlachova kvarteta (1957–1970), působil ve Smetanově triu a v letech 1975–88 byl uměleckým vedoucím a primáriem Českého noneta. Od konce padesátých let do roku 1969 byl houslistou souboru Ars rediviva. Jako komorní hráč i sólista uskutečnil řadu nahrávek, spolupracoval s rozhlasem a televizí.

Od roku 1964 je profesorem pražské AMU. K jeho nejvýznamnějším žákům patří např. Václav Hudeček a Pavel Šporcl.
Za vynikající výkony v oboru interpretace mu byl udělen titul Zasloužilý umělec (1978) a další vyznamenání.

O jeho osudech i interpretačním mistrovství se dozvíte více v dalším díle pořadu Dobyli svět. Jeho autory a průvodci jsou Jiří Hlaváč a Jiří Besser.
Premiéra je připravena na pátek 18. ledna v 19:00, reprízy na neděli 20. 1. v 9:00 a středu 23. 1. ve 22:00.