Janáčkovo kvarteto

Dobyli svět

V dalším díle pořadu Dobyli svět Jiří Hlaváč a Jiří Besser představí Janáčkovo kvarteto.

Janáčkovo kvarteto patří již po dlouhá desetiletí mezi stěžejní formace domácí kulturní scény, která mají i velmi silný a dobrý zvuk daleko za hranicemi našeho státu.
 
První kvarteto s tímto názvem vzniklo roku 1934 v Brně z hráčů Rozhlasového orchestru a Zemského divadla. Tvořili ho: J. Holub (1. housle), J. Kuchař (2. housle), J. Gotthard (viola) a J. Petzný (violoncello). Po čtyřech letech kvarteto zaniklo.[

Další kvarteto téhož jména se utvořilo roku 1947 z iniciativy studentů brněnské konzervatoře, která byla založena právě díky Leoši Janáčkovi.  Jméno Janáčkovo kvarteto oficiálně směli používat až od roku 1949, kdy prokázali své dovednosti. Zakládající sestavu tvořili Jiří Trávníček (1. housle), Miroslav Matyáš (2. housle), Jiří Kratochvíl (viola) a Karel Krafka (violoncello). Hráli v kvartetu po dobu dalšího studia na Janáčkově akademii múzických umění v Brně i později, kdy se kvarteto stalo od ledna 1951 součástí tehdejšího Symfonického orchestru kraje Brněnského. Za dirigenta Václava Neumanna byla polovina jejich orchestrálního úvazku změněna na kvartetní a mohli začít studovat a hrát zpaměti.

První úspěchy se dostavily již v roce 1955 při zájezdu do Egypta, Libanonu, Řecka a Sýrie a rok nato na koncertě v Západním Berlíně. Téhož roku byly sloučeny Symfonický orchestr kraje Brněnského se Symfonickým orchestrem brněnského rozhlasu a vznikla Státní filharmonie Brno, nynější Filharmonie Brno. Tam se Janáčkovo kvarteto stalo komorním souborem na plný úvazek a jeho členové byli zbaveni orchestrálních povinností.

Začaly se dostavovat první úspěchy a v roce 1957 natočilo Janáčkovo kvarteto svou debutovou desku. Soubor dosáhl řady ocenění: Krajská cena Leoše Janáčka (1956), Řád práce (1960), Cena osvobození města Brna (1962), Grand Prix du Disque (1964, 1965), Preis der deutschen Schallplattenkritik (1965), Cena svazu československých skladatelů (1966), Cena Supraphonu za nejlepší nahrávku roku (1969), Národní cena (1979). Koncerty kvarteta byly kritikou hodnoceny v superlativech, stávalo se hostem na významných festivalech a natočilo řadu hudebních snímků pro přední společnosti.

Janáčkovo kvarteto prošlo za dobu své činnosti generační obměnou, kdy zakladatelé byli střídáni novou generací umělců, mnohdy to byli přímo jejich žáci. Změny v obsazení se téměř dovršily nástupem nynějšího primária Miloše Vacka, který úspěšně navázal na své předchůdce. V současnosti vystupuje Janáčkovo kvarteto ve složení: Miloš Vacek (1. housle), Vítězslav Zavadilík (2. housle), Jan Řezníček (viola) a Břetislav Vybíral (violoncello).

Kvarteto pořádá ročně průměrně přes 50 vystoupení doma i v zahraničí. Vystupovalo v londýnské Wigmore Hall a bylo třikrát pozváno uspořádat koncert v Queen’s Hall ve skotském Edinburgu. Hostovalo ve francouzském Gijónu, v rakouském Linci nebo na Music Festival Korsholm ve Finsku. Každoročně prokazuje své mistrovství na zájezdech po Dálném východě. Doma vystupuje na  Pražském jaru i na samostatných koncertech v pražském Rudolfinu.

 Premiéra pořadu zazní v pátek 13. prosince v 19 hodin, reprízy si můžete poslechnout v neděli 15.12. v 9:00 a středu 18.12. ve 22:00.

Podcast