Klavírista Karel Košárek

8.2.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová
Karel Košárek vystudoval konzervatoř v Kroměříži a Akademii múzických umění v Praze. Svá studia zakončil v USA (SMU Dallas), kde získal diplom Artist Certificate a titul Master in Music. Karel Košárek obdržel ceny na mnoha mezinárodních soutěžích, je laureátem soutěže Walter Naumburg v New Yorku (1997).

Recitály v uplynulých sezónách v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu, Petrohradu a Bangkoku, stejně jako koncertní vystoupení v Evropě a Japonsku dokumentují jeho mezinárodní umělecké aktivity. Vystupoval rovněž na mezinárodních hudebních festivalech a spolupracoval s předními orchestry, mezi které patří Česká filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr FOK, Nagoya Philharmonic Orchestra, St. Petersburg Chamber Orchestra, Sinfonietta Cracovia.

Karel Košárek pravidelně spolupracuje s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou. Doprovázel ji na koncertech v České republice, na vystoupení pro Deutsche Grammophone v Hamburku a ve Vídni, na festivalech Mitte Europa, Saint-Denis v Paříži, Verbier, při jejím americkém debutu v Lincoln Centru v květnu 2001 a během jejího japonského turné v roce 2006.

V roce 2009 měl recitál v cyklu Světová klavírní tvorba, doprovázel Magdalenu Koženou v USA ( New York, Washington, Atlanta, San Francisco). V květnu 2010 provedl se Škampovým kvartetem na Pražském jaru Šostakovičovův Klavírní kvintet g-moll a vystoupil na festivalu Janáčkův máj v Ostravě. V lednu 2011 hrál 3. klavírní koncert d-moll S. Rachmaninova se Symfonickým orchestrem FOK za řízení Zdeňka Mácala. V sezóně 2011-12 se mj. představí jako sólista na abonentních koncertech České filharmonie /klavírní koncert B.Brittena/, Moravské filharmonie Olomouc /Gershwin, Bernstein/, Orchestru Litevské národní opery. S Pražskou komorní filharmonií na festivalu Janáčkův máj /J.Francaix/ a Brněnskou filharmonií na Festivalu Špilberk /Gershwin/. 

Karlu Košárkovi se věnují Jiří Hlaváč a Jiří Besser v dalším díle pořadu Dobyli světPremiéra pořadu je připravena na pátek 9. února v 19 hodin. Reprízy si poslechněte v neděli 11.2. v 9:00 a ve středu 14.2. ve 22:00.