Klavírista Pavel Štěpán

26.9.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

Dalším významným muzikantem, jemuž se budou v pořadu Dobyli svět věnovat Jiří Hlaváč a Jiří Besser, je klavírista Pavel Štěpán.

Pavel Štěpán byl český pianista, jehož doménou byla interpretace klavírních děl Josefa Suka, Vítězslava Nováka a klavírních koncertů Wolfganga Amadea Mozarta.
Narodil se roku 1925 v Brně jako syn hudebního skladatele Václava Štěpána a klavíristky prof. Ilony Štěpánové-Kurzové.
Už jeho prvé výkony vzbudily velké naděje hudební veřejnosti svou uměleckou úrovní. Při svém prvém vystoupení v Umělecké besedě roku 1941 hrál jako šestnáctiletý pět preludií a fug z Bachova Temperovaného klavíru. V osmnácti letech hrál 28. října 1943 Českou filharmonií řízenou Rafaelem Kubelíkem Mozartův Klavírní koncert c moll, brzy poté provedl s Českou filharmonií Beethovenův koncert G dur.
Za vynikající reprodukci Smetanových děl získal v roce 1951 první národní cenu v mezinárodní soutěži při Pražském jaru (byla mu udělena ještě zvláštní cena za nejlepší interpretaci Smetanových skladeb), velmi významného úspěchu dobyl v témže roce na mezinárodní soutěži v Berlíně, kde získal třetí cenu.
Pavla Štěpána charakterizovala nevšední inteligence, veliká stylovost podání a hluboká hudebnost.  Během své kariéry vystoupil na řadě domácích i zahraničních pódií, několikrát se zúčastnil hudebního festivalu Pražské jaro. Spolu s Českou filharmonií získal dvakrát cenu Wiener Flötenuhr za nejlepší mozartovskou nahrávku roku.

Premiéra pořadu je připravena na pátek 27. září v 19 hodin. Reprízy jsou připraveny na neděli 29.9. v 9:00 a středu 2.10. ve 22:00.