Legendární Rusalka Milada Šubrtová

22.11.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová

Milada Šubrtová působila na naší první scéně - v Národním divadle déle než 40 let. Patřila k oporám tamní opery, její repertoár byl mimořádně rozsáhlý, od lyrických a koloraturních partií až k úlohám dramatickým.

Byla majitelkou nezaměnitelného hlasu, v němž se snoubila vřelost, cit, dramatičnost i lehkost. Co do typu rolí byla umělkyní univerzální v nejlepším smyslu toho slova a v tomto směru byla nedostižným fenoménem.

Milada Šubrtová se narodila 24. května 1924. V roce 1941 ukončila dvouletou obchodní školu a začala pracovat jako úřednice. Zpěv studovala pouze soukromě u tenoristy Zdeňka Knittla a začínala v ochotnickém divadle.

První divadelní angažmá získala v roce 1945, když přijala nabídku do souboru nově vzniklé pražské Opery 5. května. A byla to šťastná volba, neboť se zde nejen potkala s řadou vynikajících osobností, ale především hned v počátku kariéry dostala možnost velkých rolí - byla tam Esmeraldou i Mařenkou v Prodané nevěstě, Vlčenou v Braniborech v Čechách, Frasquitou i Micaelou v Bizetově Carmen nebo Musettou v Pucciniho Bohémě.

O jejích dalších osudech se dozvíte více v dalším díle cyklu Jiřího Hlaváče a Jiřího Bessera Dobyli svět. V premiéře v pátek 23. listopadu v 19:00, reprízy jsou připraveny na neděli 25.11. v 9:00 a středu 28.11. ve 22:00.