Leoš Janáček

Dobyli svět

Leoš Janáček je světově uznávaným skladatelem klasické hudby. Je ceněný především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska. Ve světě je Janáček znám hlavně díky svým operám, orchestrálně-vokálnímu dílu Glagolská mše, Sinfoniettě, symfonické básni Taras Bulba a komorním skladbám, především smyčcovým kvartetům.
Jeden z nejoriginálnějších zjevů české a světové hudební moderny Leoš Janáček se narodil v obci Hukvaldy na severovýchodní Moravě 3. července 1854. Studoval nejprve klášterní školu v Brně, kde se mu dostalo základního hudebního vzdělání. Tamtéž posléze absolvoval gymnázium. Poté odešel do Prahy, kde studoval na varhanické škole a dalšího hudebního vzdělání se mu dostalo v Lipsku a Vídni.
Posléze se vrátil zpět do Brna, kde se účastnil národně-osvobozeneckých aktivit. Stal se ředitelem varhanické školy, působil jako dirigent a velmi brzy zahájil též svoji kariéru skladatele. Po vzniku Československa působil jako profesor brněnské pobočky mistrovské školy pražské konzervatoře.

Více se jeho osudům a hudebnímu odkazu budou věnovat Jiří Hlaváč a Jiří Besser v dalším díle pořadu Dobyli svět. Premiéra pořadu je připravena na pátek 9. listopadu v 19 hodin. Reprízy si poslechněte v neděli 11.11. v 9:00 a ve středu 14.11. ve 22:00.

Podcast