Lyrik Vítězslav Novák

Dobyli svět

V dalším díle pořadu Dobyli svět Jiří Hlaváč a Jiří Besser věnují pozornost jednomu z nejvýznamnějších českých skladatelů první poloviny 20. století Vítězslavu Novákovi.

Vítězslav Novák (křtěn jako Viktor, později si zvolil českou podobu Vítězslav) prožil mládí v Jindřichově Hradci, kde maturoval na gymnáziu. Na pražské konzervatoři studoval kompozici a hru na klavír (na provedení svých komorních skladeb se pak často podílel jako klavírista).  

Mocnou inspiraci jako skladatel nacházel v přírodě a – zejména v počátcích své tvorby (od přelomu 19. a 20. století) – ve folkloru jihovýchodní Moravy (Slovácka) a Slovenska. K prvním stykům s touto oblastí docházelo během letních pobytů ve Velkých Karlovicích na Valašsku.  

Ve svých pamětech (O sobě a o jiných) na to vzpomíná: „Nemohu nikdy dosti děkovat šťastné náhodě, která mě … v krásná ta místa přivedla a položila tak základy k mému hudebnímu moravismu.“ Mezi nejznámější díla této orientace patří Slovácká suita pro malý orchestr op. 32(1903 – s částmi V kostele, Mezi dětmi, Zamilovaní, U muziky, V noci), zachycující dojmy jedné neděle ve Velké a v Javorníku.  

Pořad o jeho životě a tvorbě vysíláme v premiéře v pátek 19. července v 19:00. Reprízy jsou připraveny na neděli 21.7. ve 9:00 a středu 24.7. ve 22:00.

Podcast