Mezinárodní hudební soutěž PJ

15.12.2016 / Dobyli svět / Martina Klausová

S nápadem pořádat mezinárodní hudební soutěž při festivalu Pražské jaro přišel Rafael Kubelík se členy České filharmonie v roce 1946. Ještě tentýž rok byly vypsány podmínky houslové soutěže o cenu Jana Kubelíka.

Ta první se konala v květnu 1947 v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Čestné předsednictví soutěže převzal Jan Masaryk, ministr zahraničních věcí.
Vítězi se mělo dostat cti vystoupit na závěrečném koncertě festivalu Pražské jaro 1947 dne 28. května s orchestrem České filharmonie, řízeného Rafaelem Kubelíkem a dle vlastního přání si mohl zahrát na Stradivariho houslích Emperor z pozůstalosti Jana Kubelíka.
Bohužel se přísná porota rozhodla, že žádnému z uchazečů nebude udělena cena a tím pádem odpadlo i toto plánované vystoupení. Přesto se toto ocenění – vystoupit na festivalu Pražské jaro – stalo tradicí.

V dalších ročnících byly již ceny udělovány, a tak pražskojarní soutěž „objevila“ pro svět desítky výjimečných osobností. Postupem času se soutěž rozrostla na 16 soutěžních oborů a je typem soutěže s nejsložitější strukturou: koná se každý rok, je víceoborová a každý rok má na programu jinou sestavu.

V letech 1993 až 2013 byl na postu předsedy stálé soutěžní komise Jiří Hlaváč. A právě o svých zkušenostech a dojmech bude hovořit s Jiřím Besserem v dalším díle pořadu Dobyli svět.

V pořadu zazní i hudební ukázky v podání některých laureátů soutěže – violoncellisty Mstislava Rostropoviče, italského Quarteta Prometeo, francouzského hobojisty Maurice Bourgua, či českého varhaníka Jaroslava Tůmy.

Premiéra pořadu, který moderují Jiří Hlaváč a Jiří Besser, je připravena na pátek 16. prosince v 19:00, reprízy na neděli 18.12.v 9:00 a středu 21.12. ve 22:00.