Noblesní člověk Václav Neumann

24.10.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová
Václav Neumann spolu s Talichem, Rafaelem Kubelíkem a Karlem Ančerlem tvoří čtyřlístek nejvýznamnějších českých dirigentů. Odhlédneme-li od Václava Talicha, který byl již v 50. letech na konci svých uměleckých i psychických sil, zůstal Václav Neumann jediným z naší dirigentské první ligy, kdo neemigroval. Tím pádem jeho kariéru ovlivnila politika zcela bezprostředně.

Hudební vzdělání poskytla Václavu Neumannovi konzervatoř, na kterou nastoupil po maturitě na gymnáziu. Studoval tu hru na housle a dirigování, tedy obory, které měly pro jeho pozdější umělecký život zcela zásadní význam. Absolvoval v roce 1944, od příštího roku byl členem České filharmonie, kam však nastoupil jako hráč na houslím příbuznou violu. Jako první houslista spoluzakládal v roce 1945 Smetanovo kvarteto, které však po dvou letech opustil, aby se mohl věnovat naplno práci u České filharmonie.
V březnu 1948 zaskočil u dirigentského pultu za nemocného Rafaela Kubelíka. Když se Kubelík v červenci téhož roku rozhodl pro emigraci, byl Neumann na základě této jediné dirigentské zkušenosti povolán do čela České filharmonie. Takto tedy počala dirigentská kariéra Václava Neumanna.

O něm, ale i o nahrávkách, pod kterými je podepsán budou hovořit v dalším díle pořadu Dobyli svět Jiří Hlaváč a Jiří Besser.

Poslouchejte v premiéře v pátek 25. října v 19:00. Reprízy jsou připraveny na neděli 27.10. v 9:00 a středu 30.10. ve 22:00.