Nositelé kvartetní tradice

28.3.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

Přední české komorní těleso Vlachovo kvarteto je klasickým smyčcovým kvartetem v obsazení dvoje housle, viola a violoncello. Přestože, že později soubor vystupoval pod jinými názvy (Nové Vlachovo kvarteto, Vlachovo kvarteto Praha) a s úplně jinými hudebníky, je stále synonymem tradiční české interpretace komorní hudby na 
V roce 1950 tehdy 27letý, hudebně zkušený Josef Vlach založil společně s Václavem Snítilem (2. housle), Soběslavem Soukupem (viola) a Viktorem Moučkou (violoncello) kvarteto. Jmenovalo se po primáriovi Vlachovo kvarteto a již příštího roku uskutečnilo prvý veřejný koncert.
V roce 1954, po těžkostech s odchodem hráčů na vojenskou službu a jejich začleňováním do Uměleckého vojenského souboru, došlo ke konsolidaci na postu violisty a soubor se mohl naplno věnovat své činnosti. Historická byla účast a vítězství v roce 1955 na hudební soutěži v belgickém Lutychu, kde jednak Vlachovo kvarteto získalo 1. cenu, ale hlavně vešlo jeho interpretační umění v širší známost i mimo území republiky.
Teprve rok 1957 přinesl Vlachovu kvartetu existenční jistotu, byli angažováni jako komorní orchestr do tehdejšího Československého rozhlasu. Soubor začal pravidelně nahrávat hudební snímky (celkem asi 160 titulů) a vyjíždět na nejvýznamnější hudební festivaly celého světa, odkud se vracíval ověnčen úspěchy.

A právě o nich budou v dalším díle pořadu Dobyli svět hovořit Jiří Hlaváč a Jiří Besser. V premiéře v pátek 29. března v 19:00, reprízy zazní v neděli 31.3. v 9:00 a ve středu 3.4. ve 22:00.