Otec melodramu Zdeněk Fibich

10.5.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

Český hudební skladatel Zdeněk Fibich doplňuje vedle Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka trojici českých skladatelů 2. poloviny 19. století, kteří svým významem přesahují rámec české kultury. Fibich je bytostný romantik, mistr hudební miniatury i monumentální velké fresky, v jehož tvorbě se odráží mimořádná sourodost dramatického a hudebního talentu.  

Významně zasáhl do všech hudebních oborů jako je opera, symfonická báseň, symfonie, ouvertura, píseň, komorní a klavírní tvorba. Uvedl do různých forem české hudby baladu. Český repertoár nově obohatil o koncertní melodram, v němž především po tektonické stránce překonal německé romantiky a dospěl k plně prokomponovanému útvaru.  

Světovým unikátem je trilogie scénických melodramů Hippodamie (Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův, Smrt Hippodamie) na libreto Jaroslava Vrchlického. Ojedinělým počinem světové literatury je i 376-tidílný klavírní cyklus Nálady, dojmy a upomínky

A právě Zdeňku Fibichovi je věnován další díl pořadu Dobyli svět, který připravili Jiří Hlaváč a Jiří Besser. Premiéru uslyšíte v pátek 11. května v 19:00, reprízy jsou připraveny na neděli 12.5. v 9:00 a středu 15.5. ve 22:00.