Pražské dechové kvinteto

14.2.2019 / Dobyli svět / Martina Klausová

Pražské dechové kvinteto bylo založeno v roce 1928 Dr. Václavem Smetáčkem, hobojistou a pozdějším slavným dirigentem. V roce 1968 úspěšně obnovil činnost uznávaného tělesa flétnista a profesor Pražské konzervatoře Jan Hecl a vedl soubor po čtvrt století.

Již od prvních koncertních vystoupení provázejí ansámbl skvělé kritiky, protože po celou dobu existence se u pultů střídali vždy jen hráči těch nejvyšších kvalit. O tom vypovídá nejen nadšení a tvůrčí iniciativa, ale také obdiv skladatelů, kteří věnovali tomuto souboru na 100 nových skladeb.

Hudební kritikou je soubor v nynějším složení hodnocen jako jeden z nejlepších dechových ansámblů současnosti. To potvrzuje řada mezinárodních ocenění včetně francouzské ceny „Choc du Monde de la Musique 1999“ za nejlepší nahrávku roku z celosvětové produkce, kterou byly v podání souboru komorní skladby Leoše Janáčka a nejvyšší ocenění časopisů Repertoire a Diapason za nahrávky F.Poulenca a J.Francaixe.

Pražské dechové kvinteto pravidelně koncertuje na významných festivalech v Evropě a USA (Mitte Europa, Settimane Musicali di Stresa, L. Janáček Festival – Rouen, Saou Chante Mozart); podniklo mnoho turné po Evropě (Španělsko, Francie, Německo, Švýcarsko, Švédsko a další), USA, Japonsku (2002).

V současné době tvoří soubor Jan Machat (flétna, Jurij Likin (hoboj), Vlastimil Mareš (klarinet), Jan Vobořil (lesní roh) a Miloš Wichterle (fagot). 
Stálými hosty souboru jsou významné osobnosti jako Ivan Klánský, Cristina Ortiz, Daniel Wiesner, Kazuko Nagatomi. 

Toto vynikající komorní těleso vám představí v dalším dílu pořadu Dobyli svět Jiří Hlaváč a Jiří Besser. Premiéra je připravena na pátek 15. února v 19:00, reprízy na neděli 17. 2. v 9:00 a středu 20. 2. ve 22:00.