Prestižní české soutěže

3.5.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová
Další díl pořadu Dobyli svět, který připravují Jiří Hlaváč a Jiří Besser, bude věnován prestižním soutěžím Concertino Praga a Concerto Bohemia.

Mezinárodní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga, kterou již od roku 1966 organizuje Český rozhlas, je určena začínajícím mladým interpretům do 18 let. Věková hranice pro dechové nástroje byla posunuta na 16 let pro obory: flétna a klarinet a 17 let pro obory: hoboj, fagot a trubka.

V tříletém cyklu je soutěž střídavě vypisována v oborech housle, klavír, violoncello a kytara, dále pro dechové nástroje flétnu, hoboj, klarinet, fagot a trubku, či v oboru komorní hra v obsazení duo až kvinteto. Časově jí předchází Národní rozhlasová soutěž Concertino Praga, ve které pětičlenná porota vybírá nejlepší kandidáty, kteří do mezinárodního klání postoupí a Českou republiku zde reprezentují. 

Rozhlasová soutěž orchestrů a souborů mladých interpretů z České republiky Concerto Bohemia vznikla v roce 1992, jejím posláním je pečovat o mladou uměleckou generaci, přiblížit široké veřejnosti talentované soubory a orchestry a propagovat českou hudbu.

Zařazováním soutěžních snímků do vysílání ČRo zároveň propaguje úspěšnou práci pedagogů a uměleckých škol České republiky. Soutěž pořádá každoročně ČRo, organizací soutěže je pověřeno Centrum výroby pod vedením MgA. Jakuba Čížka. Šéfproducenta a pověřeného ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR). 

Premiéra pořadu je připravena na pátek 4. května v 19:00. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 6.5. v 9:00 a ve středu 9.5. ve 22:00.